Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna sotsiaalkomisjonis toimuva riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise eelnõu arutelu kommenteerides ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus, et  peab lubamatuks pensioniea tõusu ajal, mil eestlaste keskmine eluiga on Euroopa üks madalamaid.

„Valitsus peaks eelkõige töötama välja meetmed elanikkonna hea tervise tagamiseks, alles seejärel saame rääkida pensioniea tõusust,“ sõnas Tuus. Ta rõhutas, et Eesti on meeste keskmise eluea näitaja poolest Euroopa Liidus kõige madalamal positsioonil ning paljud ei ela pensioniea saabumiseni.

Tuus märkis, et juba täna siirduvad pooled meestest ja üks kolmandik naistest pensionile varem kui tegelik pensioniiga. „2007. aastal oli 40 % neid inimesi, kes küll ei olnud veel pensionieas, kuid kes siirdusid pensionile. Samas oli veel kolm aastat tagasi märgatavalt väiksem tööpuudus,” tõi Tuus näite.

Tuusi sõnul tuleks eelkõige lahendada soodus- ja eripensionide ning tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse küsimused.

Tuusi sõnul on Eesti mehe tervelt elatud iga 53 ja naistel 57 aastat, kuid Euroopa Liidu keskmine on 60 aastat. “Parem tervis tõstaks pensionäride elukvaliteeti ja pikendaks tervena elatud aega,” selgitas Tuus.

“Valitsus peaks kaaluma pensioniea tõusu sidumist oodatava eluea arenguga. Täna jagab Eesti Euroopa Liidus viimast kohta 65aastaste oodatava tervelt elatud aastate poolest.”

Keskerakonna fraktsioon esitas riikliku pensionikindlustuse seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule üle saja muudatusettepaneku.

Tagasiside