Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjoni liige Marika Tuus-Laul rõhutas täna riigilõivuseaduse muutmise arutelul, et põhiseaduse vastaselt kõrgete riigilõivude alandamise otsus oleks pidanud sündima juba palju varem. 

„Tuletan meelde, et Keskerakonna fraktsioon on mitmeid kordi teinud seadusalgatusi riigilõivumäärade vähendamiseks,“ rääkis Tuus-Laul, „seda aga, kuidas eelmine justiitsminister Rein Lang eelmises Riigikogu koosseisus lõive tõstis – on lihtsalt piinlik meenutada.“

Tuus-Laul rõhutas, et tal on hea meel, et koalitsioon tunnistab nüüd oma vigu ja on valmis neid parandama. „Muide, kohtuskäimise lõivud on hetkel Eestis kohati isegi 14 korda kõrgemad kui mujal. 2009. aastal, kui seadust muudeti, tuli hakata 100 000-se nõude esitamiseks maksma 10 000 krooni lõivu, mis on 14 korda enam kui Rootsis, 6 korda enam kui Venemaal, 5 korda enam kui Soomes.“ 

„Tegime omalt poolt ettepaneku neid lõive veelgi vähendada, sest ka Euroopa Liidus on küllaldaselt neid riike, kus kohtusse pöördumine on tunduvalt odavam, näiteks Itaalia, Inglismaa ja Austria. Kahjuks tuleb nentida, et antud muudatusi siiski ei toetatud ja kohtusse pöördumine võib jääda paljudel juhtude siiski vaid rikaste inimeste privileegiks,“ märkis Tuus-Laul. 

„Keskerakonna fraktsioon toetab seda osa eelnõust, mis puudutab lõivude alandamist, ent me ei toetanud komisjonis seda, et järjekordselt on meie ette toodud kobareelnõu. Miks peab selle eelnõu kontekstis muutma tegelema kohtunike vanuseküsimusega ja kohtutäiturite valvamisega, jääb ebaselgeks,“ lõpetas Tuus-Laul.

Tagasiside