Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon ei toetanud Riigikogu avaldust, mis puudutab Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku tegevust, sest see piirab 150 000 inimese usuvabadust ja toob kaasa pingete eskaleerumise ühiskonnas, ütles fraktsiooni esimees Lauri Laats.

“Taunime patriarh Kirilli Venemaa sõjategevust toetavaid avaldusi ja peame tema sõnavõtte kahetsusväärseteks. Ka Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik on teatanud, et nad ei toeta patriarh Kirilli juhtimisel vastu võetud avaldust pühast sõjast Ukraina ja satanismi mõju all oleva läänemaailma vastu, samuti ei aktsepteerita “Vene maailma” ideed. Sõnavõtud pühast sõjast ja Ukraina liitmisest Venemaaga on vastuvõetamatud,” kinnitas Lauri Laats. “Samas leiame, et Riigikogus vastu võetud avaldus ei aita olukorra lahendamisele kaasa ja vaid süvendab lõhet ühiskonnas. Siseminister Lauri Läänemets tahab lõpetada vene õigeusu kiriku tegevuse Eestis, kui ei katkestata sidemeid Moskva Patriarhaadiga. Kujunenud olukorras tuleb otsida tasakaalu ja konsensust, kuid praegu kasutab riik kiirustades oma jõupositsiooni.”

Saadik lisas, et siseministri tegevus on pealiskaudne ega võta arvesse kiriku tegevuse üksikasju. “Vene õigeusu kirik Eestis ei saa katkestada kanoonilisi ja sakraalseid sidemeid ning riik ei tohi neid sidemeid reguleerida, kuna see on usuvabaduse küsimus. Kiriku esindajad on avatud dialoogiks ja kompromissideks ning valmis tegema koostööd nii Eesti riigi kui ka Riigikogu fraktsioonidega. Usk ei ole elekter, mida saab nuppu lülitades kohale kutsuda. See on üks nendest inimeseksolemise aspektidest, mida on püütud mõtestada juba tuhandeid aastaid. Usu abil saab teha palju head, kuid usk pole kaitstud ärakasutamise eest halbade kavatsuste elluviimisel,” rääkis Lauri Laats.

Keskerakonna aseesimehe sõnul ei saa avalduse eestvedajad paraku aru, et nende tegevus puudutab otseselt kõiki neid inimesi, kes on leidnud tee usu juurde ning sealjuures aru saanud, et õigeusk on nende jaoks see õige usk. “Mõistagi on igaühe suhe religiooniga erinev, kuid see ei vähenda tõsiasja, et avaldusega märgistatakse õigeusklikud Eestis selle eest, mida teeb kirikupea Venemaal,” märkis Lauri Laats.

Tagasiside