Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördus täna president Toomas Hendrik Ilvese poole palvega jätta välja kuulutamata koduomanikke maamaksust vabastava maamaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, sest see on vastuolus põhiseadusega.

„Meie hinnangul on antud seaduseelnõu vastuolus põhiseadusega, võttes omavalitsustelt ära nende õiguse otsustada ja korraldada kõiki omavalitsuse küsimusi iseseisvalt,“ selgitas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. „Põhiseadust riivab olukord, kus seadusega vähendatakse omavalitsuse maksutulusid, kuid jäetakse sätestamata rahaline kompenseerimine.“

Simsoni sõnul on linnade ja valdade rahaline iseseisvus küsimustes reageerinud jõuliselt ka Riigikohus, rõhutades finantseerimise süsteemi stabiilsust kui olulist väärtust. „Riigikohus leiab, et ebastabiilne rahastamine võib allutada omavalitsusüksuste iseseisvuse märkamatult riigi meelevallale. Antud juhul püüabki keskvõim vähendada kohaliku omavalitsuse autonoomiat, mis on just seatud teda, st keskvõimu, piirama ja tasakaalustama.“

„Samuti juhib meie taotlus tähelepanu, et eelnõu on menetlemiseks esitatud normitehnilisi nõudeid rikkudes ja kiirustades, ilma kohalike omavalitsustega eelnevalt konsulteerimata, samuti pole juurde esitatud ka arvestatavaid selgitusi ja põhjendusi. Rääkimata sellest, et opositsioonilt võeti võimalus esitada muudatusettepanekuid,“ lisas Simson.

„On selge, et selline õigusloome ei vasta õigusriigi põhimõttele ja hea õigusloome tavale, mistõttu palume presidendil jätta see seadus välja kuulutamata,“ lõpetas Simson.

Tagasiside