Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni saadikud andsid täna üle viis eelnõu, mis pakuvad alternatiivi kavandatavale suhkrumaksule ja loovad tervikliku lahenduste paketi aitamaks parandada noorte tervisekäitumist ning toovad välja ka realistlikud katteallikad.

“Reformierakonna valitsus on otsustanud välja tulla järjekordse maksuga – suhkrumaksuga. Seejuures kasutab koalitsioon küüniliselt ära retoorikat laste ja noorte terviseprobleemidest selleks, et see maks läbi suruda. Kui koalitsioon päriselt hooliks rahva tervisest, aga eriti noorte ja laste tervisest, siis tuleks teemat käsitleda oluliselt laiemalt ja sisulisemalt,” lausus Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Vadim Belobrovtsev.

Keskerakonna fraktsiooni eelnõud näevad muuhulgas ette tõsta koolilõuna toetust ning alandada kohalike juur- ja puuviljade käibemaksu. “On häbiväärne, et riik toetab kooliõpilaste lõunasööki kõigest 1 euroga ja seda ei ole kuue aasta jooksul tõstetud. Teeme ettepaneku summat kahekordistada, et lastele oleks tagatud tervislikum ja kvaliteetsem toit. Lisaks peame vajalikuks langetada viiele protsendile kohalike puu- ja juurviljade käibemaks,” loetles Vadim Belobrovtsev.

Anastassia Kovalenko-Kõlvarti sõnul tuleb jätkata koolispordi toetamise programmiga ning taastada noorte huvitegevuse toetus varem kehtinud mahus, mida Reformierakonna valitsus kärpis nelja miljoni euro võrra.
“Koolispordil on oluline osa nii lapse liikumisharjumuste kui ka tervislike eluviiside kujunemisel ning sportlikud ja tervislikud harjumused mõjutavad inimese elukestvaid valikuid. Sellest hoolimata on Kultuuriministeerium otsustanud jätta üle-eestilised harrastusspordi katuseorganisatsioonid rahata,” ütles Riigikogu liige Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Samuti teeme ettepaneku suurendada noorte huvitegevuse toetust 2021. aastal kehtinud tasemeni.”

Täiendavate kulutuste katteallikaks oleks digimaksu kehtestamine, mis tooks riigieelarvesse hinnanguliselt 7 miljonit eurot, kuid mis kasvab iga aastaga koos internetireklaami ja muude digitaalsete teenuste müügi kasvuga. “Teiste riikide kogemus on näidanud, et magusamaks ei täida oma eesmärki ega mõjuta positiivselt laste tervisekäitumist. Pealegi ulatuvad magusamaksu kehtestamisega kaasnevad kulud viie miljoni euroni,” rõhutas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Tagasiside