Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus-Laul ütles, et Omandireformi aluste seaduse (ORAS) järjekordse muutmise varjus püütakse vastu võtta määrust, mis läheb Põhiseadusega vastuollu.

„Salakaval plaan on peidetud valitsuse 13. juuli 1993. aasta määruse nr 216 muutmise eelnõusse, mis on saadetud kooskõlastusringile. Määruse eelnõu sisaldab muuhulgas Saksamaale ümberasunutele ja seal kompensatsiooni saanutele võimalust Eestis ikkagi vara saada,“ rääkis Marika Tuus-Laul, „nüüd tekitatakse olukord, kus Saksamaale kompensatsiooni tagasi makstes on võimalik taotleda Eestis varade tagastamist.“

Tuus-Laul ütles, et Eesti Linnade Liit on oma vastuses valitsusele antud määruse osas rõhutanud, et eelnõus kavandatud regulatsioon, mis võimaldab tagastada vara, mille eest Saksamaa Liitvabariik on hüvitist maksnud, ei ole kooskõlas Eesti Vabariigi põhiseadusega. „Kuna ükski seadus sellist varade tagastamise võimalust ette ei näe, siis sisuliselt on tegemist seadust muutva määrusega, mis on Eesti Vabariigis võimude lahususe põhimõttest tulenevalt Põhiseaduse kohaselt välistatud.“

„Juhul, kui nüüd, omandireformi läbiviimise lõppjärgus, mil enamik vara tagastamise taotlusi on kehtivalt lahendatud, teha see muudatus, avatakse Pandora laegas uuesti,“ rääkis Tuus-Laul.

„Nende muudatuste sisseviimise tagajärgi, mida praegu vargsi tehakse, ei suuda keegi prognoosida. Kas siis tõesti nendele inimestele, kes on juba 20 aastat käinud kohtuteed ja kelle kohtulahendid on juba jõustunud, algab kõik otsast peale?“ lõpetas Riigikogu õiguskomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Tagasiside