Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik andis üle seaduse eelnõu, mille eesmärk on kehtestada lesepensioni määramise võimalus isikule, kes on vanaduspensionieas ning kes kaotab abikaasa, kellega ta on abielus olnud vähemalt 10 aastat.

“Lesepension määratakse eluks ajaks ning võrdub surnud abikaasale arvutatud riikliku pensioniga. Lesepensionit ei määrata, kui see on isiku enda pensionist väiksem,” lausub Tanel Kiik. “Oodatava eluea kasv on pidurdunud ja naised elavad meestest keskmiselt 8,6 aastat kauem. Kaotades abikaasa kaob ka leibkonna täiendav sissetulek ning toimub järsk elustandardi langus.”

Tanel Kiige sõnul on vanaduspensioni saajate sissetulekute ebavõrdsus võrreldes teiste elanikega suur ning üksi elavate vanaduspensioniealiste suhtelise vaesuse määr oluliselt kõrgem kui teistel. “2020. aastal elas allpool suhtelise vaesuse piiri ligi pool vanaduspensionäridest. Üksi elavate inimeste vaesuse määr on aga oluliselt kõrgem. Uuringute kohaselt ulatub üksi elavate 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr 80%-ni, kõigi 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr on seevastu 36%,” võrdleb endine sotsiaalminister ning tervise- ja tööminister.

“Lesepensioni võimaldamisega toetame üksikute pensionäride toimetulekut ja austame pikaaegset abielu. Abikaasa surma puhul tuleb silmitsi seista mitte ainult emotsionaalselt raske ajaga, vaid ka elukvaliteedi langusega. Kõrge inflatsiooni ja kavandatavate maksutõusude tingimustes oleks lesepensionist suur abi,” lisab Tanel Kiik.

Seadus jõustub vastuvõtmise korral 2024. aasta 1. jaanuaril.

Tagasiside