Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid arupärimise Eesti Panga presidendile Andres Lipstokile, milles soovitakse Eesti Panga hinnangut sularaha kättesaadavuse kohta riigis.

„Virtsu pangaautomaadi sulgemine jäeti kohalike suure pahameele tõttu pooleli,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni liige Deniss Boroditš. „Samas leidub aga Eestis küllalt piirkondi, kus sularaha kättesaamine on oluliselt piiratud – näiteks vähese asustusega maakohad ja väikesaared.“

„Hädaolukorra seadus sätestab elutähtsa teenusena sularaha kättesaadavuse, mille toimepidavuse katkemine võib kaasa tuua eriolukorra kehtestamise,“ märkis Boroditš, „seesugusele võimalusele on tähelepanu juhtinud ka õiguskantsler.“

Boroditši sõnul on sularaha kättesaadavus oluline osa Eesti regionaalpoliitikast ning sellega seoses küsitaksegi Eesti Panga hinnangut olukorrale, kus kommertspangad lõpetavad teenuste pakkumise maapiirkondades.

Lipstok peab vastama järgmistele küsimustele: mida on Eesti Pank teinud selleks, et tagada kõikidele Eesti elanikele elutähtsa teenuse kättesaadavus. Milline on Eesti Panga koostöö kommertspankadega tagamaks elanikele elutähtsa teenuse kättesaadavust? Kas riskianalüüsis on arvestatud ka kommertspankade ärihuvidega, mis ei pruugi olla vastavuses jätkusuutliku regionaalpoliitikaga?

Tagasiside