Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsiooni liikmed Eldar Efendijev ja Evelyn Sepp algatasid  täna okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse  muutmise, et  lihtsustada   umbes 650 inimese jaoks represseeritu  staatuse taotlemist. Kõnealused isikud olid Eesti kodanikud, elasid  16. juuni 1940.a. seisuga Eesti Vabariigi territooriumil ehk Ingerimaal, Peipsi järve ja Narva jõe tagustel Eesti aladel.

„Palju räägitud praktiline probleem tuleb lahendada. See, et  nendel aladel elanud inimesed 1944.aastal oma kodudest sundevakueeriti  ehk  neid represseeriti  ja nende kodud hävitati on üldteada,” rõhutas Efendijev.

Efendijevi sõnul ei ole Eesti riigiarhiivis sõjategevuse tõttu kõiki vajalikke  dokumente säilinud, et  kohustada  neid siis represseeritu staatuse saamiseks  riigile taasesitama. „Eakate inimeste asjatu jooksutamine ei ole soliidne ega põhjendatud Vaja on luua olukord, kus kõik Eesti  Vabariigi kodanikud, keda see seadus puudutab,  oleks võrdselt koheldud ning saaksid ka reaalset abi ja toetust nendel  põhimõtetel, mis seadusandja on ette näinud,” märkis Efendijev.

Sepa hinnangul on mõistlik  tunnistada fakte sõjategevuse iseloomu, tagajärgede  ja käigu kohta nendel Eesti aladel. Vaja on fikseerida ühemõtteliselt seaduses, et  neil puhkudel piisab talundilehtedest, milles samuti fikseeriti  isikud nimeliselt ning koht, kus nad elasid.  „Olgu veel kord öeldud, et  tegemist on Eesti kodanikega, kes rindejoone eest sundevakueeriti,  nad olid valdavalt lapsed, kes koos oma vanematega aeti  kodudest välja, kes elasid kuid metsas, enne kui nad  uuesti dokumendid said,” selgitas Sepp.

Lisainfo:

Eldar Efendijev

50 68452

Evelyn Sepp

5106205

Tagasiside