Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Marika Tuus-Laul sõnas, et täna parlamendis vastu võetud töövõimereformi eelnõud on vigu täis ning probleemide lahendamise asemel tekitab neid hoopis juurde. Tuus-Lauli hinnangul vajab reform selgeid muudatusi, vastasel juhul võib selle juba ette läbikukkunuks kuulutada.

„Teerullina puudega inimestest üle sõitev töövõimereform on tõeline hädaorg. Reform, mille idee on ju üllas – aidata puudega ja erivajadustega inimesed tööle, on osutunud sisutuks kiirustamiseks. Valitsus tormab kui klappidega võidusõiduhobune. Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu esindaja Tiia Sihver on sõnanud, et reformi on vaja, aga mitte tänasel kujul. Võtame aja maha. Kahjuks on need palved langenud kurtidele kõrvadele. Inimesed, kellele antud reformi tehakse, ja nende palved ei lähe valitsusele korda,“ sõnas riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Saadiku sõnul pole täna endiselt näha, kuidas peaksid tekkima lubatud tuhanded töökohad. Kui töökohtade loomine jääb endiselt vaid erasektori ülesandeks ja täiendavat motivatsioonipakette tööandjatele ei tehta, siis on raske näha, miks peaksid ettevõtjad nüüd järsku tahtma puudega inimesi palgata. Tuus-Laul lisas, et enim valmistab talle siiski muret vajalike tugiteenuste jätkuv puudumine.

„Kui inimene ei saa kodust välja, sest meil puuduvad vajalikud tugiteenused, millele ka riik piisavalt raha juurde ei anna, ei saa reform õnnestuda. Lubatud 50 miljonit 5 aasta peale jagatuna omavalitsuste vahel on vaid tilk merre. Meil napib tugiteenuseid ja sellistes oludes ei saa me rääkida terviklikust reformist. Kõige juurde lubatakse tagasi tulla millalgi tulevikus, aga seadused on täna laual ja selliseid poolikuid seadusi ei saa ju vastu võtta.“

„Tegelikult on ilmne, et valitsuse soov on puudega inimesed ja töövõimetuspensionärid toetuste pealt maha saada ning seeläbi raha kokku hoida. Inimesed selekteeritakse süsteemist välja, nendest saavad tavalised töötud. Ja riik saab öelda, et pensionäride hulk vähenes. Puudega inimene kaotab aga töövõimetuspensioni, mis paljudel on ainus sissetuleku vorm,“ lõpetas Marika Tuus-Laul.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
 

Tagasiside