Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti avalikkus ootab presidendikandidaatide debatis selgeid seisukohti ja tegevuskava, mida Eesti riik peaks Valgevene toetuseks rakendama.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Evelyn Sepp ütles, et Isamaaliidu presidendikandidaadi Peeter Tulviste ühemõtteline hinnang Valgevene valimiste korrektsusele on hämmastav.

“Liiatigi võrreldes seda Isamaaliidu ametliku poliitikaga Valgevene küsimuses,” lisas Sepp.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimehe Sepa sõnul on tegemist olukorraga, kus Isamaaliit või ka Euroopa poliitiline eliit on langenud Valgevene osas iseenda propaganda ohvriks, või on tõsiselt libastunud kauaaegse poliitilise ja ka vaatlejakogemusega Tulviste.

“Seisukohtade terav lahknevus presidendikandidaadi üles seadnud erakonna ja Eesti välispoliitika peamiseks kujundajaks ja esindajaks pürgiva Tulviste poolt vajab ühemõtteliselt selgitust,” ütles Sepp.

Valgevenes ilmuva ajalehe Krupski Vestnik 22.märtsi numbris on OSCE vaatleja Peeter Tulviste esinenud järgmise kommentaariga: “Kas teate, mul õnnestus külastada paljusid valimisjaoskondi teie rajoonis. Ütlen, et tõsiseid rikkumisi ei tuvastatud, valimised möödusid vastavuses üldtunnustatud standarditega, kusagil ei esinenud rahvusvaheliste õigusnormide rikkumisi. Ma ei osale esimest korda sellistes poliitilistes ettevõtmistes ja ütlen, et antud juhul on kõik läbipaistev, korrektne ja, kordan taas, ilma inimõiguste rikkumiseta.”

Materjali on avaldanud ajaleht Kesknädal oma 12.aprilli numbris.

“Kahtlemata on Valgevene toonud vabaduse stabiilsusele ohvriks. Kahtlemata toimub Valgevenes võimu kuritarvitamine, kuid seda enam on Eesti ees ülesanne harjutada ja tutvustada valgevenelastele vabaduse tähendust ja väärtust. Seda, kuidas sellega harjuda ja seda vastutustundlikult kasutada,” ütles Sepp

Tema hinnangul on hämmastavalt naiivne arvata, et Eestis korraldatavad sisepoliitilise maiguga manifestatsioonid aitaks lihtsaid valgevenelasi parema elu saavutamisel. Mitte siin ei ole vaja lippe lehvitada. Astuda on vaja reaalseid samme objektiivse sõnavabaduse saavutamiseks, elementaarsete inimõiguste kaitseks ja silmaringi laiendamiseks esmajoones Valgevenes endas.

“Valgustustööd tuleb teha seal, kus elavad inimesed, kes enda saatuse eest otsustavad. Ei Eesti ega Euroopa saa teha valikuid valgevenelaste eest, meeldib see meile või mitte. Me ei saa eksportida demokraatiat sealt kus meile meeldib ega siis kui meile meeldib ja see meile kasulik on. Meie osutatud õppetunnid peavad valgevenelasi liitma, mitte seda ühiskonda veelgi lõhestama ja umbusku külvama,” märkis Sepp.

Toomas Raag

KE infojuht
50 99 592

Tagasiside