Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas 2015. aasta riigieelarvele 70 miljoni euro eest muudatusettepanekuid, mis näevad muuhulgas ette koolitoidu toetuse tõstmist 78 sendilt 1 eurole, Eesti põllumeestele täiendava 23 miljoni euro suuruse toetuse eraldamist, maakonnaliinidel tasuta bussiliikluse tagamise ning kohalikele teedele eraldatava summa kasvu.

„Oma muudatusettepanekutes paneme põhirõhu ennekõike Eesti inimeste heaolu kasvule. Maapiirkondades on transpordiühendus maakonnakeskustega eluliselt vajalik. Leiame, et taoline teenus peab olema tagatud kõigile. 2012. aastal oli maakonna bussiliinide dotatsioon veidi enam kui 21 miljonit eurot. Oleme riigieelarvesse esitanud muudatusettepaneku, millega kaetaks tänane maakonna bussiliinide piletitulu osa, tagades seeläbi tasuta ühistranspordi üle Eesti, “ sõnas Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson ning lisas, et antud samm aitab vähendada Eestis aina kasvavat ääremaastumist.

Ühe suurema muudatusena tuleva aasta eelarves näeb aga Keskerakond ette Eesti põllumeestele täiendava 23 miljoni euro suuruse otsetoetuse eraldamist. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on väljakujunenud ebakindlas turusituatsioonis kohustus lõpetada olukord, kus Eesti põllumehed on ilma toetustest, mida makstakse lähinaabrite juures.

„Juba tänavusel aastal oli valitsusel võimalus Eesti põllumehi täiendavalt aidata. Paraku teame, et seda ei tehtud. Ka tuleva aasta eelarves on meil vastavalt Euroopa Liidu reeglitele õigus aidata põllumehi otsetoetustega 23 miljoni euro ulatuses, kuid ka sellist kulutust ei näe eelarve ette. Kui soovime, et Eesti põllumehed püsiksid Euroopas konkurentsis ning maaelu areneks, tuleb eelarves leida puuduolevad summad põllumeeste otsetoetusteks,“ sõnas Kadri Simson.

Lisaks valmistab Keskerakonnale muret asjaolu, et koolilõuna toetus on alates 2011. aastast üldhariduskoolides 78 eurosendi suurune. Taoline summa tähendab sisuliselt seda, et valitsus saab küll öelda, et nemad tagavad tasuta koolitoidu, kuid puuduoleva summa peab ikka leidma kohalik omavalitsus.

„Meie ettepanek on, et koolilõuna toetuse määr kasvaks vähemalt ühele eurole. See parandaks selgelt koolikokkade piiratud võimalusi ning vähendaks ka koormiseid, mida KOV-idele peale paneme. Arvestades nende niigi limiteeritud eelarvet, oleks tegemist tervitatava boonusega,“ lõpetas Simson.

Keskerakonna muudatusettepanekute katteallikaks on 2015. aastast kehtima hakkava tulumaksumäära ühe protsendilise langetamise ärajätmine. Taoline muudatus tooks riigieelarvesse täiendavalt ligikaudu 70 miljonit eurot.

2015. aasta riigieelarve muudatusettepanekute tähtaeg oli täna kell 17. 00. Riigieelarve teine lugemine toimub 19. novembril.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
 

Tagasiside