Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas 2013. aasta riigieelarvele 96 muudatusettepanekut, mis näevad muuhulgas ette koolitoidu toetuse ning õpetajate, lasteaiaõpetajate, politseinike ja päästjate palga tõstmist. Veel pakutakse välja 6,3 protsendiline pensionitõus ning elektriaktsiisi ja toasooja käibemaksu alandamine.

„Viimase kahe aastaga on toidukaubad kallinenud üle 20% ning seega pidas Keskerakond õigeks kõige esimese ettepanekuna tõsta koolitoidu toetust ning laiendada selle pakkumist ka gümnaasiumiõpilastele,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Simson märkis, et laste heaolu puudutavad otseselt või kaudselt ka mitmed järgmised ettepanekud, milleks on õpetajate ning lasteaiaõpetajate palgatõusuks raha eraldamine, laste ujumisõpetuse programmi rahastuse suurendamine, üliõpilaste toetuse tõstmine, ranitsatoetuse taastamine ning lapsetoetuse tõstmine vähemalt 57 euroni kuus.
„Kahtlemata vajavad palgatõusu ka piirivalvurid, politseinikud ja päästjad, kes saavad raske töö eest häbiväärselt väikest tasu. Lisaks vajab Politsei- ja Piirivalveamet 1,7 miljonit eurot töövahendite täiendamiseks ja uuendamiseks,“ lisas Simson.

„Keskerakonna fraktsioon on seisukohal, et järjepideva hinnatõusu tingimustes on 5% pensionitõus liiga väike ning teeme ettepaneku tõsta 6,3%, nii nagu pensioniindeks ette näeb,“ rõhutas Simson, „alandades elektriaktsiisi ja toasooja käibemaksu leevendame inimestele kodukulude jätkuvat tõusu. Elekter ja toasoe pole Eestis luksuskaubad, millest saaks loobuda.”

Keskerakond ei ole unustanud ka kohalikke omavalitsusi – 10. muudatusettepanekuga soovitakse taastada linnade ja valdade tulubaas kriisieelsele tasemele 11,93 protsendile. Veel tehakse ettepanek matusetarvikute- ja teenuste käibemaksu alandamiseks ning puuetega inimeste toetuse tõstmiseks. Ülejäänud muudatusettepanekud hõlmavad endas investeeringuid üle Eesti, keskendudes peamiselt koolide ja lasteaedade renoveerimisele.

Keskerakonna muudatusettepanekute katteallikaks on suurem tulumaksu laekumine, mida on võimalik teostada läbi astmelise tulumaksu kehtestamise, klassikalise ettevõtte tulumaksu taastamise või maksuaugu vähendamise teel. Samuti tehakse ettepanek suunata Eesti Rahva Muusemi hiigelhoone ehitusvahendid investeeringuteks üle Eesti linnadesse ja valdadesse.
 

Tagasiside