Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitab 2014. aasta riigieelarvele ligi 90 muudatusettepanekut, mis näevad muuhulgas ette koolitoidu toetuse tõstmist 78 sendilt 1 euroni, koolide tugispetsialistide – logopeedide, psühholoogide, eripedagoogide, sotsiaalpedagoogide – rahastamist riigieelarvest ning kohalike teede rahastamise vähendamise ära hoidmist. 

“Keskerakond pöörab oma muudatustes suurt tähelepanu lastega arvestamisele ning haridusteemadele, mis on ka 2014. aasta riigieelarve eelnõu kõige probleemsemad kohad,” rääkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, “toidukaupade pidev hinnatõus tingib selle, et riigipoolset koolilõuna toetust tuleb tõsta ning meie soovime tasuta koolitoidu selle pakkumist ka gümnaasiumiastmes.”

Keskerakonna fraktsiooni esimees rõhutas, et olulisel kohal on ka muudatus, mis jätaks koolide tugispetsialistide palgakulu riigi kanda. “Riik ei tohi seda ülesannet lihtsalt valdade ja linnadele peale suruda ilma täiendavat rahastust tagamata. Logopeedide jt tugispetsialistide olemasolu koolis mõjutab oluliselt laste arengut ning see on riikliku tähtsusega küsimus. Me ei poolda haridusministeeriumi välja pakutud piirkondlikke tugikeskuste süsteemi, sest eriabi peab olema õpilastele kättesaadav nende kodukoolis.” 

“Teeme ka ettepaneku eraldada kohalike teede hoiuks 15% kütuseaktsiisist laekuvast rahast,” lisas Kadri Simson, “peame ebaõiglaseks olukorda, kus kohalikud teed moodustavad 40% Eesti teede kogupikkusest, kuid riiklikust teederahast läheb sinna vaid 10%. Ainult jõuliselt rahastust suurendades on võimalik lagunenud teed korda teha ja ka uusi vajalikke ühendusi välja ehitada.” 

Keskerakonna muudatusettepanekud sisaldavad ka investeeringuid kohalikesse omavalitsustesse üle Eesti ning peamiselt keskendutakse ettepanekutes lasteasutuste ja kultuuriobjektide renoveerimisele. Muudatusettepanekute katteallikaks nähakse ette maksuaugu vähendamine ja muuhulgas ka presidendilossi ümber 400 000 eurose aia ehitamata jätmine.

Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg 2014. aasta riigieelarve eelnõule on täna kell 17.00. 

Tagasiside