Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon peab vastutustundetuks anda Euroopa Finantsstabiilsuse Fondiga (EFSF)  miljardite eurode eest laenutagatisi end lõhki laenanud eurotsooni riikidele, sest see seab tulevikus ohtu Eesti riigieelarve. Täna Riigikogus lugemisel oleva EFSFi lepinguga hakkab Eesti tagama üha uusi suuri laene, mis tekitab riigile kuni 2,5 miljardi euro eest kohustusi. 

„Tuletan meelde, et fondi raha võib minna riikidele, keda ei usalda enam turud, keda ei usalda reitinguagentuurid, kellel pole enam mõtet tülitada IMFi ja kellel on vilets ajalugu laenude tagasimaksmisel,“ ütles Keskerakonna Riigikogu fraktsiooni esimees Kadri Simson. “Me ei saa riskida sellises koguses Eesti  maksumaksja rahaga sellistel tingimustel. Jah, me pooldame Euroopa Liidu liikmete solidaarsust rasketel hetkedel, kuid iga solidaarsus eeldab reeglite täitmist, ja praegu neid ei täideta.“

„Kindlasti kerkib kõikjal esile eksperte, kes soovitavad lõhkilaenanud riike päästa, et rahustada turge. Kuid need eksperdid peaksid endalt küsima, kus on nende enda asutuse raha ja palju nad ise oma raha oleksid valmis Vahemere ääres mängu panema,“ sõnas Kadri Simson. „Mis näoga me vaatame otsa Eesti kultuuritöötajatele, õpetajatele ja päästeametnikele, kes pidid palgakärpeid üle elama, kui me nüüd jagame nii kerge käega nii suuri laenukäendusi?“ 

Keskerakonna fraktsioon protestib nii EFSFile antavate laenugarantiide suuruse, nende kohaldamistingimuste ebaselguse kui ka nende Riigikogus suurema aruteluta läbisurumise vastu.

Lepingu jõustumisel võtab Eesti kohustuse tagada teiste riikide laene ja laenuteenindamise kulusid, mistõttu ulatub maksimaalne garantii prognoositavalt 2,5 miljardi euroni.

 

Tagasiside