Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Evelyn Sepp andis täna 35 kolleegi nimel riigikogule üle põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu rahvaalgatuse võimaldamiseks.

Põhiseaduse muudatus loob kodanikele võimalus algatada seaduseelnõu sõltumata riigikogus esindatud erakondade osalusest algatuses.

„Rahvaalgatuse õigus annab Eesti inimestele võimaluse teostada end tõelise kodanikuühiskonnana,” põhiseaduskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp. „Poliitikud peavad harjuma mõttega, et nemad pole ainsad targad ja tegusad.”

„Ühtlasi on rahvaalgatuse seadustamine üks rahva seas levinud võõrandumistunde ja poliitikatüdimuse leevendamise ning poliitilise elu elavdamise võimalustest,” ütles Sepp.

Rahvaalgatuse kui otsese demokraatia ühe avaldumisvormi sisu seisneb selles, et teatud hulga hääleõiguslike kodanike allkirjadega algatatud seaduseelnõu tuleb menetleda ja esitada otsuse langetamiseks parlamendis.

Rahvaalgatuse korras eelnõu esitamise eeltingimusena nõutavate allkirjade arv on eelnõu järgi 25 000 sarnaselt 1920. aasta Põhiseaduses ettenähtule.

Rahvaalgatuse korras ei saa algatada eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitse küsimusi. Samuti ei saa muuta põhiseadust.

Eelnõu on ühiselt algatanud kolm valitsuskoalitsiooni kuuluvat erakonda ning rahvaalgatuse võimaldamise näeb ette koalitsioonileping.

Lisainfo:
Evelyn Sepp
KE fraktsiooni liige
51 06 205

Toomas Raag
KE infojuht
50 99 592

Tagasiside