Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon algatas täna Riigikogus seaduseelnõu langetamaks elektrienergia aktsiisi Euroopa Liidu poolt kehtestatud minimaalse määrani, milleks on 1 euro. Eelnõu eesmärk on leevendada 2013. aasta üleminekut täielikult avatud elektrituru süsteemile, mis toob tarbijatele kaasa hinnatõusu.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Lembit Kaljuvee sõnul tuleb kiirelt leida riigipoolseid võimalusi kodukulude, sealhulgas elektrihinna kasvu leevendamiseks.

„Lõpptariif tarbija jaoks kujuneb kolmest koostisosast: tootmine, energia toimetamine tarbijani jaotusliinide abil ning lõpuks maksud ja aktsiisid. Kui esimese koostisosaga on kõik enam-vähem selge, siis kaht järgmist saab poliitika mõjutada,” selgitas Kaljuvee, „elektrienergia aktsiis ületab Eestis praegu neli korda EL-is sätestatud miinimumi, seega on meil seaduslik võimalus seda vähendada. Käibemaksu alandamine on järgmine võimalus, mida riik võiks kasutada, et 2013. aastal eesseisev tariifide tõus ei oleks nii järsk.”

Kaljuvee hoiatas, et elektri hinnatõus annab kõigi esmatarbekaupade ning teenuste hindadele uue tõuke.

„Keskfraktsiooni eilsel kohtumisel Konkurentsiameti juhi Märt Otsaga tõdesime, et riigi sekkumine aktsiisi, subsiidiumite ja ka käibemaksu erisuste osas aitaks leevendada elektri hinna tõusu,“ märkis Kaljuvee.

„Valitsuserakondade lubatud kodukulude vähendamise asemel tõotavad need kasvada hoopis poole suuremaks,“ lõpetas Kaljuvee.

Tagasiside