Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Kersti Sarapuu hinnangul võib valitsuse kava tõsta majutusasutuste käibemaksu tänaselt üheksalt protsendilt 20-protsendile tabada meie turismisektorit väga valusalt ning vähendada Eestit külastavate turistide hulka mitmesaja tuhande inimese võrra. Taoline vähenemine seab aga omakorda ohtu sajad töökohad.

„Turismisektor moodustab tähtsa osa Eesti majandusest – koos kaudsete mõjudega ligi seitse protsenti Eesti sisemajanduse kogutoodangust. Eestit külastab aastas ligi 6 miljonit välisturisti, kes kulutasid 2013. aastal turismiteenustele 1,35 miljardit eurot. Meist oleks ääretult rumal ise asuda turismisektorit kahjustama. Konjunktuuriinstituut on hinnanud, et käibemaksumäära tõstmise korral tõuseksid majutusteenuste hinnad ligikaudu seitse protsenti ja külastajate arv väheneks ligi 180 tuhande inimese võrra. See ei ole kindlasti meie soov,“ sõnas Kersti Sarapuu.

Saadik jätkas: „Eesti Hotellide ja Restoranide Liit on seisukohal, et planeeritav majutusteenuse käibemaksumäära tõus toob oodatava maksutulude kasvu asemel kaasa hoopis riigi turismitulude vähenemise, töökohtade kadumise ja „musta“ majanduse süvenemise. Kokkuvõttes kaovad töökohad, väheneb turistide arv ning ka riik saab oodatust vähem kasu. Planeeritav samm tuleb ära jätta.“

Antud probleemidega seoses andis Riigikogu Keskerakonna fraktsioon ettevõtlusminister Urve Palole täna üle ka vastavasisulise arupärimise, milles soovitakse muuhulgas teada saada, milline on ministri enda hinnang valitsuse planeeritavale maksutõusule. Enamikus Euroopa Liidu riikides on turismisektori konkurentsivõime parandamiseks kehtestatud alandatud käibemaksumäär. Erandiks on vaid Taani, Suurbritannia ja Slovakkia, kes kasutavad majutusteenuste maksustamisel standardmäära.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Jaan.mannik@riigikogu.ee
Tel 53 474 246

Tagasiside