Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna vastu looduskaitse- ja metsaseaduse muutmise seaduse, millega antakse Riigimetsa Majandamise Keskusele (RMK) õigus osta looduskaitse aluseid maid. Muudatused võimaldavad looduskaitsepiirangutega maid omandada senisest kiiremini ning toovad lahenduse pikaaegsele probleemile.

Keskerakondlasest Riigikogu liikme Kersti Sarapuu sõnul on ka õiguskantsler juhtinud tähelepanu, et kehtiva seaduse alusel omandab riik looduskaitseliste piirangutega kinnistuid liiga aeglaselt. „Seadusemuudatus oli vajalik, sest paljud maaomanikud pidid ootama, et riigieelarvesse tekiks piisavalt raha, et riik saaks neilt kinnistu ära osta,“ ütles Sarapuu ja lisas, et probleem on tekitanud aastate pikkuse järjekorra, mis nüüd loodetavasti lahendatud saab.

Hetkel tegeleb riigi poolt looduskaitse all olevate kinnistute ostmisega Maa-amet. Seaduse jõustumisel saab RMK riigieelarvest 5 miljonit eurot lisaks kaitsealuste maade ostmiseks ning võtab riigilt selle ülesande üle. Kuna riigieelarvest saadud lisarahast ei pruugi piisata kõikide kinnistute ostmiseks, võib RMK mittevajalike kinnistute müügist saadud tulu kasutada ka looduskaitsealuste maade ostmiseks. „Praegune süsteem oli liiga keeruline, kus Maa-amet ostis maad ning edasi vastutas RMK, kelle ülesandeks on riigile kuuluvate looduskaitse all olevate maade hooldamine ja korrashoid. Uus kord annab kõik volitused üle RMK-le, mis muudab süsteemi kiiremaks ja tõhusamaks,“ sõnas Sarapuu.

Tagasiside