Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Koroonaviiruse leviku tõttu kehtestatud eriolukord on lõpusirgel ja loodetavasti saame järgmise nädala lõpus sellele joone alla tõmmata. Tänu ühisele suurele pingutusele on pandeemia kontrolli all ja nakatunute arv väheneb. Juba mõnda aega on valitsus ja Riigikogu teinud tööd selle nimel, et eriolukorrast väljumine oleks võimalikult sujuv ja arvestaks tervishoiuga seotud aspekte, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu parlamendis peetud olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul.

Rahvusvahelise Valuutafondi aprillikuu prognooside kohaselt kahaneb maailmamajandus koroonapandeemia tõttu tänavu kolm protsenti, mis on palju suurem langus kui eelmise finantskriisi ajal. Baasstsenaariumi korral, milles eeldatakse, et viirus kaob 2020. aasta teises pooles ja majandustegevus normaliseerub, prognoositakse, et maailmamajandus kasvab järgmisel aastal koguni 5,8 protsenti. See annab meile lootust ja motivatsiooni praegune keeruline aeg üle elada,” rääkis Sarapuu.

Sarapuu sõnul saab olema huvitav näha, kui kiiresti taastub lennuliiklus ja inimeste usaldus soojamaa puhkusereiside vastu. “Arvan, et suurt rolli mängib see, kui tõhusalt suudame meie ja kuurortsihtkohad viiruse leviku peatamise ning edaspidise ennetustööga tegeleda,” arutles Sarapuu. “Mis saab aga ärireisidest ja konverentsiturismist? Kas ettevõtjad eelistavad jätkuvalt silmast silma kohtumisi või kasutatakse senisest aktiivsemalt veebivestlusi? Veebikeskkonna Zoom väärtus on paari viimase kuu jooksul kerkinud kordades. Lennuliikluse taastumisel ei ole Eesti lootma jäänud ainult erasektorile. Valitsus on võtnud initsiatiivi ja eraldas lennuettevõttele Nordica 30 miljonit eurot, mis kindlustavad Eestile ühendused just meile olulistesse sihtkohtadesse.”

Esmaspäeval avavad kaubanduskeskustes uksed poed, teenused ja toitlustuskohad. Sarapuu nentis, et ilmselt jäävad mõned uksed suletuks, kuid see ei pruugi tähendada, et ettevõte on lõpetanud tegevuse. “Võimalik, et eriolukorra ajal leiti endale nišš e-kaubanduse valdkonnas ja nüüd jõutakse kliendini teisi teid pidi,” lausus Sarapuu. “Me ju mäletame hiljutisi pealkirju, kus toidupoodide kullerteenusele olid nädalapikkused järjekorrad. Nüüdseks on olukord normaliseerunud, kuid ilmselt on hulgaliselt neid inimesi, kes on avastanud e-kaubanduse võlusid.”

Sarapuu ütles, et Eesti läheneb käesolevale kriisile teisiti kui kümme aastat tagasi. “Ettevõtetele ja kohalikele omavalitsustele antavad toetused leevendavad majanduslangust ning nii on võimalik tulevikku suunatuid investeeringuid väiksema raha eest ära teha. Olgu selleks siis neljarealiste maanteede ehitus, Enefit tehnoloogial põhineva põlevkiviõlitehase rajamine või kortermajade rekonstrueerimine ja lammutamine,” loetles Sarapuu.

Tagasiside