Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni liikme Jaanus Karilaidi sõnul viitavad kõik asjaolud sellele, et parvlaevade ehituslepingud on sisuliselt õigustühised. Korruptiivsel teel võidetud suursaarte liiniveohange ja tehtud laevade ehituslepingud võivad osutuda kehtetuks, sest Tallinna Sadama juhtide altkäemaksukahtlustused seavad kahtluse alla kõik sammud riigiettevõtte TS Laevad arendamisel.

„Tänaseks on selge, et ilma altkäemaksuta ei oleks hankelepingut ega ka ehituslepinguid üldse sõlmitud või ei oleks ehituslepingud sõlmitud sellistel tingimustel. Altkäemaksu vahendusel sõlmitud lepingud ei saa mingil juhul olla riigi ega ka riigi äriühingute huvides, kuna altkäemaksu saaja peab saadud raha eest osutama ilmselt ka vastuteene altkäemaksu andjale,“ sõnas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid.

Karilaidi sõnul on tekkinud kummaline olukord, kus parvalaevateenuse osutamise riigihanke viib läbi valitsus, ka laevade ostu teostab valitsus läbi oma äriühingute ning lõpuks hakatakse parvlaevateenust osutama laevadega, mille ostmine on seotud altkäemaksu andmisega ning hankija ehk riik on sellest teadlik. Saadiku sõnul tuleb sellisel juhul kõik tekkiv kahju ja lisakulutused maksumaksja taskust kinni maksta.

„Teine suur riskitegur parvlaevahanke korraldamisel on ohtlik pretsedent Estonian Airi näitel, kus riigiabi kuulutati ebaseaduslikuks ning ettevõttele kuulutati pankrot. Täna pole piisavat kindlust, et Eesti riiki ei võiks tabada Euroopa Komisjoni analoogne otsus Tallinna Sadama tütarettevõtte TS Laevad suhtes,“ sõnas Karilaid.

„Viimase aspektina ei peaks majandusministeeriumil avalikustatud hindade tõttu täna olema piinlik mitte Poola ja Türgi laevatehaste ees, vaid ikka Eesti kodanike ees. Kõik viimased majandusministrid on olnud teadlikud segadustest oma haldusalas ning neid on briifitud ka kuriteokahtlustest Tallinna Sadamas, aga ikkagi pole see takistanud vastutustundetult tegutsemast. Selline ebapädevus läheb aga maksumaksjale kalliks maksma,“ lõpetas Jaanus Karilaid.

Lisainformatsioon:
Jaanus Karilaid
Tel: +372 53 428 029

Pressiteate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside