Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel metsaseaduse arutelul Riigikogus leidis keskfraktsiooni nimel kõne pidanud Jaanus Karilaid, et Eesti metsast ei tohi olla kiire raha allikas, vaid mets on eestlaste ühisvara, mille olulisus on juurdunud eestlastesse sünnist saati.

Riigikogulane tõi välja, et loodus on läbi ajaloo olnud eestimaalase jaoks väga oluline ning seda näitab kas või meie inimeste seenel-marjul käik, mis Lääne-Euroopas ja mujalgi pole sugugi tavaline. „Me armastame kakukaameraid, au sees on hiied ning vähemalt 50 lasteraamatu pealkirjas sisaldub sõna mets. Seetõttu on arusaadav, miks igasugune muudatus, mis puudutab Eesti metsa, tekitab diskussiooni ja vaidlusi,“ rääkis Karilaid. Tänane metsapoliitika on suuresti kaldu metsatöösturite suunal ning põhjust tuleb otsida Reformierakonna viimase 15 aasta valitsemises.

Ta lisas, et mets ei saa Eesti inimeste silmis kunagi võrduma vaid rahaga ning mõistlik oleks hoopis täiendada looduskaitseseadust ja võrdsustada kaitsemetsadeks arvatud metsad maastikukaitsealadega. Nende majandamiseks tuleks ette näha metsamajanduskava asemel aga kaitse-eeskiri. „Avaliku ja majandusliku huvi vahel tuleb leida tänasest parem tasakaal. Mets võib loomulikult olla üheks rikkuse allikaks, kuid see peab jaotuma senisest õiglasemalt ning selle rikkuse taotlemisel ei tohiks me kaotada looduslikku mitmekesisust,“ ütles Karilaid.

Samuti rõhutas riigikogulane, et kuna metsaseadus ei defineeri metsa kui riigivara, siis ei tohiks mööda minna säästva arengu seadusest, mis annaks sisu terviklikule metsapoliitikale. „Metsa puhul peaks olema lihtne reegel – majandamine peab toimuma säästvalt ja jätkusuutlikult. Arutelu koht on, mil moel seda teha. Ökoloogiline mitmekesisus kipub täna kaduma. Raiest saadud raha on kerge hinnata, kuid metsast saavat emotsiooni, haridust ja kogemusi mitte,“ lõpetas Karilaid.

Tagasiside