Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid sõnas e-valimiste eelnõud kommenteerides, et nende kolme päevani lühendamine eelvalimistel on aus kõigi valijate suhtes ning lõpetab vähemalt osaliselt vastuolu seadusega.

Karilaid sõnas, et Keskerakond on alati rõhutanud, et valimised peavad olema sarnastel tingimustel kõigi valijate jaoks. Ta selgitas, et seni, kuni e-valimise võimalus on pikem kui võimalus kabiinis valida, on tingimused hääletamiseks inimestele erinevad. „Eelnõu, mis ühtlustab eelhääletuse aja nii traditsioonilisel viisil kui ka internetis, on õige, kuid alles esimene samm,“ rõhutas Karilaid, kelle sõnul sätestab ka seadus ühetaoliste valimiste põhimõtte.

Riigikogulane lisas, et nelja päeva võrra e-valimiste lühendamisele peab järgnema põhjalikum analüüs e-valimiste turvalisemaks muutmiseks. „Meie jaoks oli ja on jätkuvalt probleem see, et e-valimiste puhul ei tea me, kes tegelikult e-hääle edastas,“ sõnas Karilaid. Ta selgitas, et mure on tõsine ning seda näitab ka anomaalia, mille järgi on eriti agarad e-hääletajad just pensionärid. „Aktiivne arvutikasutaja nii noores kui ka vanas eas on igati tervitatav, kuid paraku tekitab ka kahtlusi, kas inimese tegeliku tahtega on arvestatud või inimese elektrooniline identiteet varastatud,“ tõdes Karilaid.

Keskerakonna aseesimees sõnas ka, et väiteid Keskerakonna mingisugusest meelemuutusest pole õiged. „Me oleme alati rõhutanud ja teeme seda ka praegu, et e-valimiste puhul on turvalisuse ja valimiste ühetaolisus probleemiks, millega tuleb tõsisemalt tegeleda ja seda me valitsuses ka teeme, samm sammu haaval,“ kinnitas Karilaid. 

Tagasiside