Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna riigikontrolör Mihkel Oviirile arupärimise Eesti Omanike Keskliidu rahastatud valimisreklaami kohta, et riigikontrolör hindaks maksumaksja raha kasutamist Isamaa ja Res Publica Liidu kampaanias.
„Hiljuti postitasid Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikud Tallinnas Nõmmel ja Mustamäel, Kristiines, Haaberstis ning Põhja-Tallinnas masspostituse, kus tutvustati Urmas Reinsalu ja Ken-Marti Vaherit,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Helle Kalda. „Antud kaks poliitikut on eelseisvatel Riigikogu valimistel neis piirkondades kandideerimas.  Postituse  päises on viide koduomanikele.“
Kalda sõnul üllitati enne 2009. aasta kohalike volikogude valimisi sarnased trükised, mis masspostitati Nõmmele, Haaberstisse ja Piritale. „Postituses soovitas Omanike Keskliit kohalikel valimistel valida Nõmmel Urmas Reinsalu, Haaberstis Ken-Marti Vaherit ning Pirital Priidu Pärnat,“ märkis Kalda.
Kalda ütles, et poliitiliseks valimispropagandaks riigi raha kasutamine on selgelt taunitav. „Eesti Omanike Keskliit tegutseb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi rahastuse toel,“ märkis Kalda. „Peale IRLi ministri ametisseasumist vastava ministeeriumi etteotsa suurendati selle ühingu rahastust 8 korda. Vastavalt 2008. aastal 2,4 miljonit krooni, 2009. aastal 2 miljonit krooni ning 2010. aasta riigieelarvest on Eesti Omanike Keskliit saanud 2 miljonit krooni.“
19. novembril 2009. aastal selgitas Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts Riigikogus esimese postituse kohta esitatud arupärimisele vastates, et toetuskirjad saatsid laiali Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liikmed, et tutvustada liidu seisukohti ja kohalike omavalitsuste volikogude valimistel kandideerivaid liidu juhatuse liikmeid. Minister kinnitas, et nende kirjade koostamiseks ega postitamiseks ei kulutatud liidu raha. Majandus- ja kommunikatsiooniminister selgitas, et liidu juhatuse liikmed tasuvad kirjade eest ise vastavatest kampaaniakuludest. Samas erakond IRL poolt esitatud valimiskulude aruandest (http://www.parlament.ee/public/Riigikogu/Korruptsioon/KOV_aruanded_2009/Erakond_Isamaa_ja_Res_Publica_Liit_.xls)  nähtub, et erakond sellises mahus otsepostituse kulusid pole deklareerinud. Samuti ei kajastu see kandidaatide endi kampaaniakuludes. Kolmest reklaamitavast poliitikust on vaid Priidu Pärna deklareerinud postikulusid 590 krooni. Ken-Marti Vaher ja Urmas Reinsalu on deklareerinud, et neil puudusid valimistega seoses isiklikud kulud.
Kuna juba varasemalt on olnud kahtlusi, et IRL-i kampaaniat on rahastatud Eesti Omanike Keskliidu poolt, kuid IRLi kuuluval ministril Juhan Partsil puudub soov kontrollida oma haldusalas toimuvat riigieelarveliste vahendite väärkäsitlust,  siis palub Riigikogu Keskerakonna fraktsioon riigikontrolöril vastata järgmistele küsimustele:
Millistel tingimustel auditeerib Riigikontroll riigi poolt rahastatavaid ühinguid ja kas Eesti Omanike Keskliidu rahakasutus on pälvinud Riigikontrolli tähelepanu?
Kuidas hindab Riigikontroll Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi võimet kontrollida Eesti Omanike Keskliidule eraldatud vahendite  kasutamise korrektsust nii  finantsiliselt kui ka sisuliselt?
Kas riigieelarvest rahastatav ühing võib saata laiali juhatuse liikmeid tutvustavat materjali, soovitusega toetada neid eesseisvatel valimistel?
Kas Eesti Omanike Keskliit on rahastanud Isamaa ja Res Publica Liidu valimiskampaaniat?
 
 
Tagasiside