Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon ei toetanud täna parlamendis lõpphääletuse läbinud kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste seaduse muutmist, millega kinnitatakse kohalike omavalitsuste valimiste valimisea langus 18. eluaastalt 16. eluaastale. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni hinnangul ei suurenda taoline samm tegelikkuses noorte õigusi, eriti oludes, kus valimisõigus seotakse lahti õigusest kandideerida.

„Tegemist on üsna pooliku lahendusega. Kui 16. aastane saab valimisõiguse, peaksid laienema ka teised õigused ja kohustused. Me anname noortele õiguse valida, kuid kandideerida ei luba. Kuidas suurendab see nende võimalusi ja kaasatust ühiskonnas,“ lausus Kadri Simson. „16-aastastel on tähtsamaid küsimusi, kui valimistel osalemine. Põhikooliastmest gümnaasiumisse siirduvad noored peavad ennekõike keskenduma koolile ning võimalus kedagi valida on nende jaoks tõeline pseudoteema. Lisaks valimisõigusele peaks 16. aastane saama õiguse kuuluda ka erakonda ning muutmist vajavad ka ühiskonnaõpetuste kavad, et noored oleksid valmis langetama kaalutletud otsuseid.“

Simsoni hinnangul on valitsuskoalitsiooni käitumine valimisea langetamisel tekitanud suuri küsimusi. Kui kohalikel valimistel võideldakse noorte õiguse eest justkui viimse verepiisani, siis Euroopa Parlamendi ettepanek, mis nägi ette Euroopa Parlamendi valimiste valimisea langetamist 16. eluaasta peale, lasti kiirelt põhja.

„Tundub, et kohalikel valmistel noori kaasates loodavad valitsuserakonnad isiklikku kasu lõigata. Isikliku kasu eesmärgil läbiviidav sotsiaalne eksperiment ei tule aga meie ühiskonnale kuidagi kasuks. Eriti kui läbiviidavad muudatused on tehtud poolikult ja kiirustades. Justiitsminister Urmas Reinsalu võiks ka kohalike omavalitsuste valimisiga langetades lähtuda lihtsast talupoja tarkusest, ehk enne tuleb üheksa korda mõõta ja vaid korra lõigata,“ lõpetas Kadri Simson.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: 53 474 246
[email protected]

Tagasiside