Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna peaminister Taavi Rõivasele arupärimise, millega soovitakse juhtida valitsusjuhi tähelepanu suurele küttehinna erinevusele Eesti ja Läti tanklates.

Fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on viimaste andmete valguses näha, et valitsuse mullusuvine otsus kasvatada kütuseaktsiisi, võib osutuda väga lühinägelikuks sammuks, mis toob kokkuvõttes riigile vaid kahju.

„Valitsuse eesmärk kütuseaktsiisi kasvatamisel oli selge – sellega sooviti suurendada riigieelarvesse laekuvaid vahendeid. Paraku näitavad viimased numbrid, et nende soovunelm ei pruugi täituda. Aasta esimeses kvartalis talitasid inimesed võrdlemisi ootuspäraselt. Madalama aktsiisiga hindade juures osteti enne aktsiisitõusu kõik laovarud täis. Täisostetud varude tulemusena vähenes aga aktsiisilaekumine kvartali viimastel kuudel. Näiteks märtsis laekus diislikütuseaktsiisi vaid 6,6 miljonit eurot, kuid aasta varem oli sama näitaja peaaegu 20 miljonit eurot. Aprillis laekus diislikütuseaktsiisi 13,5 miljonit eurot, mis oli üle 7 miljoni euro vähem kui aasta varem samal perioodil. Kui selline trend jätkub, siis peab valitsus nentima, et kõrgendatud aktsiisimääraga ei halvendatud mitte ainult Eesti inimeste rahakoti seisukorda, vaid tulistati ka riigile jalga,“ selgitas arupärimise üle andnud Kadri Simson.

Simson jätkas: „TNS Emori poolt läbi viidud uuring näitas, et koguni 49 protsenti Eesti transpordiettevõtetest on aktsiisitõusu tõttu läinud kütust tankima madalamate aktsiisimaksu määradega riikidesse nagu Läti, Leedu ja Poola. Oleks huvitav kuulda peaministri selgitusi küsimusele, miks peaksid transpordiettevõtted tankima oma sõidukeid Eestis, kui diislikütuse hinnavahe on täna üle 15 eurosenti liitri kohta Läti kasuks? Neil ei ole võimalik püsida selliste näitajate juures konkurentsivõimelised.“

„Keskerakond on andnud menetlusse seadusmuudatuse, mis tühistaks järgnevateks aastateks planeeritud kütuseaktsiisi tõusud. Suvel näeme, milline on kütuseaktsiisi laekumine olnud teises kvartalis. Eks paistab, kas järjekordne kehv laekumine annab valitsusele tõuke midagi muuta või jätkatakse kindlal kursil kuni suursuguse lõpuni,“ võttis Simson teema kokku.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside