Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas täna tulumaksuseaduse muutmise, mille eesmärgiks on parandada kohalike omavalitsuste võimekust neile peale pandud ülesannete täitmisel ja teenuste pakkumisel. Selleks tuleb aga taastada omavalitsuste majanduskriisi eelsed tulud. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul soovib Keskerakond tõsta omavalitsustele laekuva tulubaasi 12,13 protsenti peale.

„Majanduskriisi ajal vähendati omavalitsustele laekuvat tulumaksu osa 11,4%-le ning tegemist pidi olema ajutise meetmega. Viimasel viiel aastal on olnud Eesti majanduskasv positiivne ning ka käesolevaks aastaks prognoosib Rahandusministeerium 1,7 protsendilist kasvu. Valitsus on korduvalt öelnud, et meie riigi majandus on heas seisus. Selle taustal on õiglane kohalike omavalitsuste lootus, et taastatakse ka omavalitsustele laekuv tulumaksu osa,“ sõnas Kadri Simson.

Simsoni hinnangul peab riik kindlustama kohalikele omavalitsustele piisavad rahalised vahendid, mis peavad olema vastavuses neile põhiseaduse ja seadusandlusega seatud kohustustega. Täna see aga paraku tagatud pole.

„ Meie algatatud eelnõu on esimeseks sammuks kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamiseks. Leian, et lisaks omavalitsustele laekuvale tulumaksu osa tõstmisele tuleb taastada ka tasandusfond ja teehoiuraha kriisieelsele tasemele ning vaadata üle kohalike maksude süsteem, sest olukord, kus kohalike maksude osakaal tulubaasist on praktiliselt olematu, on omavalitsuste finantsautonoomiat kahjustav,“ lõpetas Kadri Simson.

Keskfraktsiooni tänast ettepanekut toetab ka Omavalitsusliitude Koostöökogu, kes on sarnase ettepaneku teinud valitsuskomisjonile riigi eelarvestrateegia dokumendi koostamiseks aastateks 2016-2019.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246

Tagasiside