Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas ütles 2016. aasta riigieelarvet kommenteerides, et Eesti rahanduspoliitikat juhitakse üks päev korraga. Ratase sõnul tuleb märksa enam keskenduda pikemale perspektiivile ning Eesti ees seisvate sõlmprobleemide lahendamisele.

„Viimaste valitsuskoalitsioonide maksupoliitikas puudub kahjuks terviklik ja süsteemne lähenemine. Koalitsioonilepingu sõlmimisel ja riigieelarve koostamisel otsitakse lihtsalt suvalisi tuluallikaid nagu kütuseaktsiisi tõus, et täita vähemalt osa oma valimislubadustest. Tegelikult vajab Eesti põhjalikku maksureformi, mis jaotaks maksukoorma ettevõtjate ja töötajate vahel märksa õiglasemalt ning ühtlasi suurendaks riigi tulusid,“ rõhutas Jüri Ratas. „Eesti rahanduse jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb kehtestada traditsiooniline ettevõtte tulumaks ja astmeline tulumaks.“

„Riiklik maksupoliitika on pannud sundseisu ka kohalikud omavalitsused. Meie linnadel ja valdadel pole piisavalt rahalisi vahendeid vajalike ülesannete täitmiseks ning sisuliselt puuduvad võimalused oma tulude suurendamiseks. Teatavasti pole 2009. aastal kärbitud tulubaasi ning kohalike teede rahastust siiani taastatud majanduskriisi eelsele tasemele. Samas on selge, et ääremaastumise ja väljarändega võitlemiseks tuleb eeskätt keskenduda väiksemate asulate elukvaliteedi tõstmisele,“ selgitas Ratas.

„Liiga kergekäeliselt suhtub valitsuskoalitsioon ka Eesti põllumeeste ees seisvate väljakutsete lahendamisse. Euroopa Liit lubab küll eraldada 21,5 miljonit eurot üleminekutoetusi põllumajandustootjatele, kuid valitsus pole tahtnud või suutnud leida selleks vajalikke vahendeid. Seakasvatuse ja piimasektori langus mõjutab kõiki majandusvaldkondi ning valitsuse passiivne hoiak ainult süvendab kriisi,“ lõpetas Jüri Ratas.

Tagasiside