Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige ja endine Tallinna linnapea Jüri Ratas esines täna ettekandega Linnade ja Valdade Päevadel. Ratas rõhutas oma sõnavõtus, et esmaspäeval koguneva Riigikogu üks väljakutseid on sisulise haldusreformi väljatöötamine ja reaalne elluviimine.

„Senised Reformierakonna juhitud valitsused on takerdunud lõpututesse aruteludesse ja vaidlustesse ning pole omavalitsuste olukorra parandamise osas reaalsete tulemusteni jõudnud. Seetõttu ei ole alust loota, et taas läbirääkimisi pidavad Reformierakond, SDE ja IRL järgmistel aastatel edukamaks osutuksid,“ selgitas Ratas. „Samas vajab Eesti otsustavaid samme ääremaastumise peatamiseks ning tugevate ja jätkusuutlike omavalitsuste kujundamiseks.“

„Riigikogul tuleb moodustada haldusreformi elluviimiseks komisjon, mis peab lisaks parlamendiparteide esindajatele kaasama oma töösse ka poliitikaväliseid eksperte. Tervikliku halduskontseptsiooni vajadust on rõhutanud mitmed omavalitsusjuhid, riigiteadlased ja eksperdid. Näiteks avaliku poliitika professor Georg Sootla tegi juba 2010. aastal olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Riigi ja kohalike omavalitsuste partnerlus” arutelul ettepaneku Riigikogu juurde avaliku halduse alase komisjoni moodustamiseks,“ tõi Jüri Ratas välja.

„Sisuline haldusreform eeldab kindlasti ka uue kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse koostamist, mis võtab arvesse Eesti linnade-valdade oluliselt erinevat suurust, asukohta ning võimekust. Kohalike omavalitsuste finantsautonoomiat aitaks suurendada senisest laiem kohalike maksude, nt turismimaksu kehtestamise õigus. Juba järgmisel aastal tuleb ühtlasi taastada omavalitsuste tulubaas ja kohalike teede rahastus kriisieelse tasemeni,“ loetles Jüri Ratas vajalike samme.

Jaan Männik

Tagasiside