Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas esineb täna kell 9.30 Radisson Blu hotellis toimuval Maailma Energeetika Nõukogu energeetikakonverentsil avasõnadega. 

„Konverentsi teema „Energeetika trilemma – Eesti positsioon maailmas“ on ühtviisi aktuaalne ja oluline kogu Eesti riigi ja rahva seisukohalt. Veidi enam kui kahekümne taasiseseisvumisjärgse aastaga oleme energeetika valdkonnas kiiresti edasi arenenud, kuid meil mõelda, kuhu soovime jõuda,“ lausus Ratas. „Kiire arengu juures on alati oht teha kiirustavaid, vähekaalutletud otsuseid, kuid maksumaksja raha tuleb alati ettevaatlikult ja lõpuni läbimõeldult kasutada.“

„Üks olulisemaid seniseid saavutusi on kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamine. Moodsama tehnoloogia ja alternatiivsete energiatootmisviiside kasutusele võtmise tulemusena oleme suutnud kasvuhoonegaaside heitmete hulka võrreldes 1990. aastaga poole võrra vähendada,“ lisas Ratas. „See on andnud Eestile reaalset tulu CO2 kvoodimüügist ning saadud rahaga on riik näiteks läbi sihtasutus Kredexi aidanud renoveerida sadu korterelamuid ja eramajasid.“

„Täna ja lähitulevikus on meie kõige olulisemaks elektrienergia allikaks jätkuvalt põlevkivi, mille tööstusliku kaevandamise algusest Eestis möödub peagi 100 aastat. Samas tuleb mõelda ka tulevikule, ehk võimalikele alternatiividele. Kas, millal ja millises mahus Eesti kunagi tuumaenergiat kasutama hakkab, on täna ebaselge, kuid taastuvenergia roll on selgelt tõusmas,“ tõi Ratas välja.

„Eesti riik on küll selgelt jõukam kui 1990-ndatel, kuid meie rahva jaoks on igapäevane toimetulek jätkuvalt raske. Seetõttu ei rõõmusta inimesi pikaajalised investeeringud ja innovaatilised lahendused, kui need tähendavad lihtsalt suuremaid elektriarveid. Energeetika valdkonna suur väljakutse on leida oma edasisel arenguteel võimalusi, kuidas üheaegselt säästa nii Eesti inimest, sealhulgas tema raha kui ka meie kaunist elukeskkonda,“ lõpetas Jüri Ratas.

Tagasiside