Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid pakub IRL-i juhile Margus Tsahknale viis soovitust, mis võiksid valimiskünnisest madalamale langenud IRL-ile veel rahva toetuse tagasi tuua.

“Erakond Isamaa päästis end liitudes Res Publicaga. Seeläbi tekkinud Isamaa ja Res Publica Liit on võidelnud kahjuks tulutult monopolidega, lubanud kodukulud alla viia ja kasvatada elanikonna 2 miljoni elanikuni. Hoolimata ulmelistest lubadustest on Keskerakonna kauaaegse konkurendi toetus kukkunud nüüd alla valimiskünnise. Keskerakond ei rõõmusta, sest IRLi kadumine sotsioloogilises tabelis ei mõjuta kombinatoorikat Riigikogus,” ütles Karilaid, “Reformierakond manipuleerib ikka nende 14 kohaga, üritab väikest lõiku lõigata Keskfraktsioonist ning hoiab Vabaerakonda pinevas ooteasendis. Muidu võiks eeldada, et Herkel jookseks kiirelt, aga ta pole piisavalt tugevas positsioonis ning pole suutnud kõigis vabaerakondlastes Reformierakonna põlgust maha suruda. Kokkuvõtlikult on oravate mänguruum ikkagi veel küllalt vaba. Mida siis teha, et päästa IRL ja kärpida Reformierakonna ülbust? Pakun hädas olevale IRL-ile omalt poolt viis sammu:

1. Ene Ergmal on õigus. Ilma poliitilise selgroota ja selgete väärtuspoliitiliste sammudeta pole võimalik enam Eesti poliitilisele maastikule jääda. Keskerakond koos EKREga on kaks korda esitanud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse, aga IRL on lõhki. Küsimus on õigusselguses — kuidas saab olla seadus ilma rakendusaktideta? Selge on aga see, et rakendusakte selles parlamendi koosseisus ei tule. Otsustage ära, olge selge sõnumiga, ja anname eelnõu ka kolmandat korda sisse. Luban, et Keskerakond ei võta kogu au endale. See oleks IRL-i jaoks võimalus selgroogu näidata. Siia võiks lisada ka Juhan Partsi küsimuse, millest olen varemgi kirjutanud. Eestile on vaja Juhan Partsi, kes tuleb platsi uue poliitikaga, nagu on lubanud, mitte ei taandu Euroopa Kontrollikotta. No tule juba, Juhan!

2. Tulge valitsusest ära ja moodustage uus valitsus ümber IRLi. Nii saate ise tähtsamad poliitilised rõhuasetused paika panna. Praegu olete ainult Reformierakonna poliitiliste soolode „ergutustüdrukud” — haldusreform, taksonduse alustalade lõhkumine, ÜRO julgeolekunõukogu vaatleja liikme taotlemine, riigireformi ettevalmistus ja muu poliitiline pudi-padi, aga teil pole midagi.

3. Liituge EKREga. Ka varasemad liitumised on hoidnud teie parteilaste nina vee peal, ja isegi uut hoogu on saadud. Head lavastused. EKRE on üllataval
kombel teie jaoks liiga tugev, teid aga aitavad tasakaalustada mõjukad rahastajad. Majandusministri portfell koos Eesti Energiaga oli teie käes kaua, teate küll millest räägin…

4. Andke haldusreformile sisu, ja kohe. Dikteerige Reformierakonnale aeg, sisu ja tempo. Kaitske kohalikke omavalitsusi ja inimesi väljaspool Harjumaad nii,
et nad ka seda tajuvad. Praegu lohisete Arto Aasa loosungite varjus.

5. Toetage Keskerakonna iseseisva kaitsevõime tõstmise eelnõu, siis suudate lõpuks tulla välja Eesti 20 aastasest poliitilisest stambist. See võiks muuta Eesti sisepoliitilist võrrandit nii, et hoopis Reformierakond kukub 12 kuu jooksul alla valimiskünnise. Tulge välja mugavustsoonist, purustame koos stampmõtlemise ja teeme poliitilist revolutsiooni Eesti moodi. Jätame Reformierakonna vähemalt 5 aastaks opositsiooni.”

“IRL-il on vaja kiirelt langetada kaalukad otsused. Otsustega venitamine toob kaasa selle, et varsti pole enam erakonda, kus otsuseid langetada. Sest kui ühel erakonnal pole enam rahva toetust, pole sel ka mõtet eksisteerida,” rõhutas Karilaid.

Tagasiside