Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis täna majandus- ja taristuminister Kristen Michalile üle arupärimise, mis puudutab mandri ja suursaarte vahelise parvlaevaliikluse korraldamist. Arupärijate esindaja Jaanus Karilaidi sõnul vajavad parvlaevaliiklust puudutavad küsimused ülevaatamist, sest juba oktoobrikuust asub mandri ja suursaarte vahel opereerima uus vedaja, kelle võimekus pole tänaseni selge.

„Parvlaevaühendus Saaremaa ja Hiiumaaga sai suurema tähelepanu osaliseks 2014. aasta teises pooles, kui läbiviidud riigihanke tulemusena sõlmiti hankeleping Tallinna Sadama tütarettevõtetega. Lepingu kohaselt asub uus vedaja suursaarte parvlaevaliiklust opereerima alates 1. oktoobrist 2016 ja teenuse tagamiseks on tellitud neli uut parvlaeva. Paraku on täna veel ebaselge, kas kõik neli parvlaeva ka õigeks tähtajaks valmis saavad. Avalikkust on sõlmitud lepingutest üsna vähesel määral informeeritud ning see tõstatab paratamatult küsimuse, kas parvlaevaühenduse kvaliteet Saaremaa ja Hiiumaaga võib oktoobrist hoopis langeda ning teenuse hind tarbija jaoks tõusta,“ sõnas Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

Karilaid jätkas: „Tegelikult on õhus ka mitu huvitavat õiguslikku küsimust. Toetuste andmist riigi äriühingutele peetakse riigiabiks. Riigiabi andmine tuleb aga enne kooskõlastada Euroopa Komisjoniga. Oleks huvitav kuulda, kuidas kavatseb riik tagada, et sarnaselt Estonian Airi juhtumile, ei ole ka parvlaevaliikluse korraldamises tekkimas potentsiaalset keelatud riigiabi andmise olukorda. Kas Euroopa Komisjon on kavandatavast riigiabist informeeritud? Parvlaevaliikluse korraldamises on nii mõndagi ebaselget ning pean ainuõigeks, et minister Michal olukorda veidi valgustaks.“

Lisaks eelpool mainitule soovivad arupärijad kuulda vastuseid järgmistele küsimustele: mis kuupäevaks peavad laevade ehituslepingute kohaselt riigi äriühingute poolt tellitud neli parvlaeva valmima? Kui suur on nende parvlaevade maksumus ja kes võtab vastutuse, kui tellitud neli parvlaeva või mõni nendest laevadest ei valmi tähtaegselt ega jõua 2016. aasta oktoobriks suursaarte vahelistele liinidele teenust osutama?

Lisainfo:
Jaanus Karilaid
Tel: 53 428 029

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: 53 474 246

Tagasiside