Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikme Jaanus Karilaidi sõnul on lubamatu, et tänane võimuliit on jätkanud eelnevate valitsuste algatatud maavanemate sundpolitiseerimisega ning sõnas, et taolised poliitmängud on reaalseks ohuks Eesti julgeolekule.

„Poliitmängude suurepärane näide on Läänemaa maavanema koht, mis on juba üle poole aasta määramata, kuigi tugevaid kandidaate oleks omavalitsusjuhtide seast valida piisavalt. Kahetsusväärsel kombel kemplevad aga võimuliidu erakondade keskkontorid omavahel ning lähtuvad liialt palju oma erakonna huvidest. Maavanem peaks olema kõrgemal erakondlikest mängudest, kuid paraku pole see nii,“ sõnas Jaanus Karilaid.

Saadik tõi välja, et julgeolekupoliitika alustes, mis kinnitati Riigikogus konsensuslikult 2010. aastal, seisab must-valgelt järgmine tekst – Ühtlase regionaalse arengu ja asustatuse tagamiseks korraldab riik vajaliku infrastruktuuri väljaarendamise, toetab kohalike omavalitsuste suutlikkuse tõstmist, tagab turvalisuse, hariduse, tervishoiu ja muude avalike teenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse ning regionaalpoliitika tervikliku juhtimise.

„Seega on meil täna kaks võimalust. Esiteks, kas keskvalitsus hakkab rakendama alusdokumentides lubatut või teeb valitsus ettepaneku muuta julgeolekupoliitika aluste dokumenti ja antud lausung sealt välja võtta. Maavanemate politiseerimine ja alusdokumentides sätestatu eiramine süvendab väljarännet maapiirkondadest ning jõutud maakonnad on kriisi hetkel ohuks meie julgeolekule. Leian, et maavanemate paika määramise mureküsimust aitaks lahendada see, kui valitsuse asemel määraks maavanemad ametisse hoopis erinevad omavalitsusliidud,“ lõpetas Jaanus Karilaid.

Lisainfo:
Jaanus Karilaid
[email protected]
Tel. 53428029

Tagasiside