Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Jaanus Karilaid kommenteerib Kaitseministeeriumi poolt kooskõlastusringile saadetud kaitseväe korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega korrastatakse kaitseväe luuretegevusega seotud õigusi.

„Kaitseväe korralduse seadusega 2009. aastal nulliti Eesti sõjaväeluure õigused ning viimased 8 aastat oleme pidanud luureinfot hankima toetudes järjest rohkem liitlaste abile. See on suurendanud sõltuvust liitlastest, samas aga vähendanud iseseisva kaitsevõime planeerimise adekvaatsust. Siiani on arusaamatu, miks juba 2007-2008 aastal, kui teema teravalt päevakorda kerkis, ei antud kaitseväeluurele piisavalt legitiimseid volitusi. Küsimus on, kelle huve see toona teenis ja miks Reformierakond seda initsiatiivi nii jõuliseks vedas,“ lausus Jaanus Karilaid.

Karilaid jätkab: „Kaitseväeluure likvideerimise tagajärjeks võib pidada asjaolu, et meie iseseisvas kaitsevõimes on suured julgeolekulüngad – puudulik militaarside, olematu ülilühimaa õhutõrje ja välja arendamata rannikukaitse. Vene Föderatsiooni propaganda oma relvajõudude moderniseerimisest muutub järjest jõulisemaks, aga meie poliittasandil on ikka veel levinud stampmõtlemine, et Venemaal on levinud nõukaaja mentaliteet, lohakus ja raiskamine. Puuduliku võimega kaitseväeluure tõttu oleme olnud sunnitud kaitsevõime planeerimisel kasutama „tahavaate peeglit“, aga kõik ju teavad, et kes elab eelmise sõja nostalgias, see kaotab tulevikusõja.“

„Kaitseväeluure taastamine on kiiduväärt ja seda tuleb teha kiirendatult, piisavate ressurssidega ja eesmärgipäraselt,“ lõpetas Jaanus Karilaid.

Jaanus Karilaid
Riigikogu liige
Tel: 53 428 029

PS! Kaitseväe korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu on saadetud Justiitsministeeriumile kooskõlastamiseks. Pärast seda läheb eelnõu valitsusse heakskiitmiseks ja siis saadetakse Riigikokku. Eelnõu materjalid leiab siit: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/ce2c27f5-0d90-4258-aa09-499e591b91f8

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: 53 474 246

Tagasiside