Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis üle seaduseelnõu tõsta neljal järgneval aastal pensione lisaks indekseerimisele erakorraliselt 50 euro võrra. Eelnõu eesmärk on suurendada vanemaealiste inimeste majanduslikku heaolu ja vähendada suhtelises vaesuses elavate eakate arvu. Eelnõu üle andnud endine sotsiaalminister Jaak Aab ütleb, et uus valitsus on pensionärid täielikult unustanud ja kavandatavate maksutõusude tingimustes halveneb nende toimetulek veelgi.

“Peaministrikandidaat Kaja Kallas kinnitas Riigikogu ees kõnet pidades, et uuel valitsusel ei ole nelja aasta jooksul erakorralist pensionitõusu plaanis. See on suur viga, kuid kinnitab veelkord varasemat teadmist, et ainult Keskerakonnale läheb eakate käekäik korda,” lausub Jaak Aab. “Kõrge inflatsioon on pannud Eestis elavad pensionärid olukorda, kus ei ole praeguse sissetuleku eest võimalik inimväärselt ära elada. Senised pensionitõusud leevendavad küll inflatsiooni mõju, kuid tegelikult pensionäride elu parendamisele kaasa ei aita.”

Vanaduspensioni saajate sissetulekute ebavõrdsus võrreldes teiste elanikega on suur ning üksi elavate vanaduspensioniealiste suhtelise vaesuse määr oluliselt kõrgem kui teistel. Statistikaameti andmetel elas 2021. aastal allpool suhtelise vaesuse piiri ligi 60% vanaduspensionäridest, üksi elavate 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr küündib 82%-ni.

“Valimistel lubas Reformierakond tõsta keskmise vanaduspensioni 1000 ja sotsid 1200 euroni, Eesti 200 programmis ei olnud pensionitõusust sõnagi. Viimaste sündmuste valguses ei ole imestada, et pensionitõus koalitsioonilepingus ei kajastu, see aga tähendab, et valimistel välja käidud lubadused on järjekordne vale. Vaid indekseerimisele lootma jäädes tõuseb keskmine vanaduspension prognoosi kohaselt 2026. aastaks 836 euroni. Selleks, et pensionärid suudaksid tänase muutunud olukorra ning hinnaralliga toime tulla, on vaja keskmine vanaduspension tõsta vähemalt 1000 euroni,” räägib Järva- ja Viljandimaalt valitud saadik.

Jaak Aabi sõnul on aastast 2004 kuni tänaseni pensione erakorraliselt tõstetud seitsmel korral ja kuuel korral on Keskerakond olnud otsustaja.

Tagasiside