Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsioon hääletas valitsuse usaldushääletusega seotud riigieelarve vastuvõtmise vastu, sest Reformierakonna juhitav koalitsioon ei arvesta majanduslanguse tingimustes inimeste ja ettevõtete toimetulekuga, ütles rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab.

“Tänane valitsus on jätnud majanduskriisi meelevalda suurema osa Eesti peredest, maksumuudatused teenivad jõukama ühiskonnakihi huve. Samuti vaatavad koalitsioonierakonnad tegevusetult pealt, kuidas ettevõtted pankrotistuvad ja tööpuudus suureneb. Valitsuse koostatud järgmise aasta riigieelarve ja sellega seotud maksutõusud, erinevate riigilõivude ning tasude tõstmine ei aita parandada Eesti inimeste ja ettevõtete hakkamasaamist, vaid süvendavad veelgi probleeme,” kinnitas Jaak Aab.

Keskerakonna fraktsioon tegi 2024. aasta riigieelarvele mitmeid muudatusettepanekuid, mis pöörasid tähelepanu murekohtadele, millele kaks viimast Reformierakonna juhitud valitsust pole Jaak Aabi sõnul lahendusi leidnud.

“Tegime muuhulgas ettepanekud majanduse elavdamiseks, õpetajate, politseinike ja päästjate palgatõusuks, erakorraliseks pensionitõusuks, omavalitsuste investeeringute toetamiseks, teedeehitusega jätkamiseks, toimetulekupiiri tõstmiseks ja maakondliku tasuta ühistranspordiga jätkamiseks. Kuna valitsuskoalitsioon sidus nii riigieelarve eelnõu ja veel 12 eelnõud valitsuse usaldusega, ei saanud neid ettepanekuid saalis arutada ega ka hääletada. Valitsus ei arvestanud mitte ühtegi opositsiooni muudatusettepanekut!” rõhutas Jaak Aab.

Olukorras, kus Eesti majandus on langenud seitse kvartalit järjest, tuleb Jaak Aabi sõnul kiiremas korras välja töötada majanduse elavdamise pakett läbi riiklike investeeringute. “Koalitsioonil on mitmeid võimalusi peatada majanduse allakäik, kuid kahjuks seda ei tehta. Kärbitakse oluliselt teedeehituse projekte, ära on jäetud varasemates valitsustes kokkulepitud riiklikud investeeringud, omavalitsustele ei anta lisaraha kohalike investeeringute tarbeks,” loetles endine mitmekordne minister. “Valitsuse otsustamatuse ja saamatuse tõttu jäävad tõstmata palgad õpetajatel, kes on sunnitud alustama streigiga oma taotluste saavutamiseks. Samuti on lubamatu jätta kõrge inflatsiooni tingimustes päästjad ja politseinikud palgatõusuta.”

Jaak Aab märkis, et valitsus on taganenud lubadusest tõsta keskmine vanaduspension nelja aasta jooksul 1000 euroni. “Keskerakond on järjepidevalt seisnud erakorralise pensionitõusu eest ning meie ettepanek oli suurendada igal aastal pensioni baasosa vähemalt 30 euro võrra ja tõsta üksi elava pensionäri toetust 300 euroni,” lausus saadik. “Lisaraha tuleb eraldada ka hooldusreformi elluviimiseks ja laste tugiisikute tagamiseks. Praegusest rahastusest ei piisa, et inimesed saaksid vajalikku tuge nii kodus kui hoolekandeasutustes.”

Koalitsiooni teerull on tekitanud Riigikogus patiseisu, kus normaalne seadusloome protsess on tõkestatud ning Jaak Aabi sõnul ei ole ka näha, et Reformierakond oleks valmis opositsiooniga ühisosa leidma. “Praeguses majanduskriisis ja pinevas julgeolekuolukorras tuleks teha kiiresti vajalikke otsuseid, aga see pole võimalik. Kaja Kallase juhitud valitsuskoalitsioon ei mõista kujunenud olukorra kriitilisust ja ohtlikkust Eesti riigile ja inimestele. Peaminister ei otsi kokkuleppeid, vaid vastustab ennast nii opositsioonile kui ka Eesti inimeste huvidele. Seepärast peab Kaja Kallas peaministri kohalt lahkuma, vaid siis on võimalik patiseisust väljuda ja Eesti riik uuesti toimima panna,” rääkis Keskerakonna aseesimees.

Tagasiside