Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigireformi tegevuste kavandamisel ja täitmisel tuleb arvestada kogu Eesti arengu ning regionaalpoliitika vajaduste ja erisustega, ütles Riigireformi probleemkomisjoni liige Helmut Hallemaa.

„Riik peab tagama inimestele olulised põhiteenused nende elukohas kõikjal Eestis,“ sõnas Hallemaa. „Olulised põhiteenused on seotud põhiseadusest tulenevate ülesannete täitmisega: elu ja tervise kaitse, haridus, sotsiaalriigi tagatised.“

Hallemaas sõnul tuleb jätkata haldusreformi täitmist sisuga, mille tähtsamaks osaks on kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamise lõpule viimine ning uute ülesannete lisamine koos rahastamisega. „Paljusid ülesandeid ja töid on mõistlik täita ja teha koostöös kohalike omavalitsustega,“ sõnas Hallemaa.
Hallemaa sõnul ei tohi riigireformi tulemusena riiki jääda vähemaks maakondades ja kohtadel. „Eesti riik on juba hööveldatud niivõrd õhukeseks, et siin puuduvad edasise höövlitöö võimalused,“ selgitas Hallemaa. „Oluline regionaalpoliitiline meede või abinõu on riigi või riigiasutuste töökohtade Tallinnast väljaviimine. Riigi ametite kokku tõmbamisel on oluline anda osa nende ülesannetest, õigustest ja kohustustest koos rahastamisega üle kohalikele omavalitsustele.“

Hallemaa ütles, et valitsuse kinnitatud riigireformi tegevuskava eesmärkideks on tasakaalus, tõhus ja avatud riik. „Nende kolme eesmärgi täitmist ja nende poole liikumist iseloomustavad mõõdikud, mille täitmist tuleb pidevalt jälgida,“ märkis Hallemaa.

Tagasiside