Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna maaeluminister Urmas Kruusele arupärimise, millega soovitakse juhtida tähelepanu ühistulisele tegevusele Eesti põllumajandussektoris. Arupärijate esindaja Heimar Lengi sõnul ajendas teda ministrilt küsimusi esitama asjaolu, et võrreldes muu Euroopaga puuduvad Eestis sisuliselt tugevad põllumajandusühistud.

„Eestis tegutseb tuhandeid aktsiaseltse, kuid tugevate põllumajandusühistute arvu saame mõõta kahe käe sõrmedel. Euroopa Liidu maades on aga põllumajandusühistuid saja tuhande ümber. Ühistulise liikumise arengus oleme Euroopa Liidu maade seas kindlalt ühel viimastest kohtadest,“ selgitas arupärimise tagamaid maaelukomisjoni liige Heimar Lenk.

Lengi sõnul näitab kaasaja arenenud lääneriikide ajalooline kogemus, et majanduslik ühistegevus on põllumajandustootjate sissetulekute kasvu ja konkurentsivõime võti. Ühiselt tegutsedes suudavad põllumajandustootjad tugevdada oma positsiooni tarneahelas ja eriti ekspordis.

Lenk jätkas: „On kummaline, et esimese Eesti Vabariigi ajal nägime ühistulisel liikumisel suurt levikut, kuid peale taasiseseisvumist pole me selleni jõudnud. Soovime kuulda ministri hinnangut, miks pole põllumajanduslik ühistegevus taasiseseisvunud Eestis viimase 25 aasta jooksul õiget hoogu sisse saanud? Vägisi jääb mulje, et üheks passiivsuse põhjuseks võib olla vastava seadusandluse puudumine Eestis. Kas ministeerium on ikka teinud piisavalt selleks, et tõsta maarahva huvi ühistegevuse vastu ja seda liikumist ka arendada?“

„Leian, et ühistegevusel on suur potentsiaal, mis Eestis on jäänud kahetsusväärsel kombel kasutamata. Maaeluministeerium peab antud teemale sügavamat tähelepanu pöörama ning meie arupärimine annab Urmas Kruusele võimaluse parlamendi ees selgitada, mida ta ise ühistulisest liikumisest arvab,“ lõpetas Heimar Lenk.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside