Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vastloodud valitsuskoalitsioon on riigi eelarvestrateegias leppinud kokku sotsiaalmaksu ühe protsendilise langetamise osas. Eesti Haigekassa nõukogu liikme Viktor Vassiljevi sõnul mõjutab taoline samm negatiivselt meie tervisesüsteemi ning arstiabi kättesaadavust.

Kui täna jaguneb 33-protsendiline sotsiaalmaks 20 protsendi ulatuses penisonikindlustuse ja 13 protsendi ulatuses ravikindlustuse maksuks, siis tulevikus langeb ühe protsendi võrra just ravikindlustuse osa.

„Ravikindlustusmaksu langetamine on lühinägelik ja see kahjustab kokkuvõttes meie rahva tervist. Valitsus väidab, et protsendi vähendamine ei mõjuta tervishoiu rahastamist ning puudu jääv osa kompenseeritakse muudest tuludest. Olgugi et tänane 13-protsendine ravikindlustusmaks ei ole olnud piisav, on see vähemalt olnud stabiilne ja kindel suurus, mida ei ole mõjutanud iga-aastased poliitilised eelarveotsused. Nüüd aga plaanitakse seda muuta,“ sõnas Riigikogu esindajana Eesti Haigekassa nõukogus olev Viktor Vassiljev.

Sotsiaalmaksu ühe protsendilise langetamise tulemusena väheneb maksulaekumine 2017. aastal 40,5 miljoni euro võrra ning kahel järgneval aastal vastavalt 86,0 ning 91,0 miljoni euro võrra. Saadiku hinnangul on täna raske näha neid vahendeid, millega sotsiaalmaksu laekumisest puudu jääv osa kompenseerida.

„Eesti on tervishoiukulude osakaalult Euroopa Liidus niigi eelviimasel kohal. Maailma Terviseorganisatsiooni ekspertide ning riigikontrolli hinnangul ei ole meie tervishoiu rahastamine jätkusuutlik ja nad on korduvalt soovitanud seda suurendada. Kui juba täna on rahastus ebapiisav, siis mis saab edaspidi? On oht, et tänane otsus kasvatab meie niigi ülipikki arstiabi järjekordi,“ lõpetas Viktor Vassiljev.

Lisainfo:
Viktor Vassiljev
[email protected]
Tel. 6316657

Tagasiside