Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seaduseelnõu, millega võimaldatakse varasemast soodsama aktsiisimääraga maagaasi Eesti ettevõtetele, kes seda intensiivselt tarbivad.

Riigikogu majanduskomisjoni liikme Erki Savisaare sõnul on seaduseelnõu peamiseks eesmärgiks tõsta suurtes kogustes gaasi tarbivate ettevõtjate rahvusvahelist konkurentsivõimet, kui ka soodustada ettevõtlust. „Eesti tööstusettevõtted on võrreldes naaberriikide samas valdkonnas tegelevate ettevõtetega ebasoodsamas olukorras, sest suuri gaasikoguseid nõudvate ettevõtete jaoks on gaasiaktsiis Eestis paraku liiga kõrge,“ sõnas Erki Savisaar, lisades et praegusel juhul pärsib see Eestis juba tegutsevate ettevõtete laiendamist ning ei aita meelitada uusi investeeringuid.
Eelnõu järgi hakkab gaasi soodusaktsiismäär 2019. aastast olema 11,3 eurot 1000 kuupmeetri kohta, praeguse 63,31 euro asemel.

Poliitiku sõnul on tegemist sarnase meetmega, mille kohaselt langetati aasta alguses elektriaktsiisi energiamahukatele ettevõtetele. „Seadusemuudatusega langes keskmisest enam elektrit tarbivate ettevõtete elektriaktsiis 4,5 eurolt 0,5 eurole megavati kohta, millega viidi aktsiisimäär miinimumini,“ märkis Erki Savisaar, kelle sõnul mõjus otsus positiivselt suure energiatarbivusega ettevõtetele, nagu näiteks Estonian Cell, mis tarbib ligikaudu 2,5 protsenti kogu Eestis kasutatavast elektrist.

Riigikogu Keskfraktsiooni aseesimehe Savisaare sõnul on ettevõtjate elu leevendanud ka eelmise valitsuse kavandatud diiselkütuse aktsiisitõusu ära jätmine. „Tänane kütusehind näitab, et Jüri Ratse poolt juhitava valitsuse otsus Reformierakonna poolt kavandatud diislikütuse aktsiisitõusu ära jätmiseks oli õige. Sellest tingituna ei tõusnud diiselkütuse aktsiis ei eelmisel ega tänavusel aastal ning tühistati ka järgmiste aastate tõus, mis oleks ettevõtetele ja tavatarbijale mõjunud katastroofina,“ ütles Erki Savisaar, lisades, et selline maksurahu on ettevõtete investeerimiskindluse suurendamiseks ülimalt oluline.

Tagasiside