Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Langi kriitika alusetu

„Härra Lang on langenud ilmselgelt vähese süvenemise ohvriks ja tundub olevat omaenese poliitilisest võttest selili. Eelnõu, mida ta tulihingeliselt toetab ja mis peaks seniste selgituste kohaselt puudutama peamiselt keelatud monumentide teisaldamist, reguleerib tegelikult ka selliste esemete-asjade keelamist ja ära korjamist, mis võivad loetlemata viisil avalikku korda rikkuda. Absurdseid näiteid ei pea kaugelt otsima – selliseks võivad peale väiksema mäsu provotseerimist olla nii museaalid, püksipandlad, T-särgid, rääkimata tõesti Estonia teatri laemaalist või muust taolisest.

Keskerakonna kriitika puudutab eelnõu väidetava eesmärgi ja selle tegeliku sisu vastuolusid, mida saanuks vältida, kui eesmärgiks poleks vaid poliitilise palagani korraldamine.

Eelnõust ei ole võimalik aru saada, mis on keelatud, ja millised kooseisud peab poliitikust justiitsminister tuvastama-hindama, et konkreetne asi-ese keelustada. Kui riik soovib mingi tegevuse keelata, peab see avalikkusele olema ühemõtteliselt selge ja teada, et see on keelatud. Poliitilised ettekirjutused, mis põhinevad kellegi maitsel või suval, viivad meid õigusriigi põhimõtetest väga kaugele. ”

Küll aga on sõjahaudade ja monumentide teema kaks ise asja. Sõjahaudade temaatika on tõesti Eestis reguleerimata ja vajab siseriiklikku korraldamist ning seda Keskerakond ka toetab. Tõsi, ka see eelnõu vajab märkimisväärset parandamist, kuid on võimalik.”

Täiendav info:

Evelyn Sepp

Põhiseaduskomisjoni aseesimees, Keskerakond

+372 51 06205

Taustaks:

Keelatud rajatise kõrvaldamise seaduse eelnõu § 1 sõnastus:

„Avalikku kohta Eesti Vabariiki okupeerinud riike või nende relvajõudusid ülistava, vaenu õhutava, kuriteo toimepanemisele üleskutsuva või muul viisil avalikku korra rikkumist põhjustada võiva mälestusmärgi, monumentaalkunsti teose või muu rajatise püstitamine või selle avalikus kohas eksponeerimine, samuti muu eseme avalikus kohas eksponeerimine viisil, mis ülistab Eesti Vabariiki okupeerinud riike või nende relvajõudusid, on vaenu õhutav või kuriteo toimepanemisele üleskutsuv või rikub avalikku korda muul viisil, on keelatud.”

Tagasiside