Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus võeti täna vastu seadus, millega ühtlustatakse Euroopa Parlamendi valimistel eelhääletamise perioodi, olenemata sellest, kas eelhääletamine toimub valimisjaoskonnas või elektrooniliselt.

Riigikogu Keskfraktsiooni aseesimehe Erki Savisaare sõnul on seaduse eesmärk ühtlustada eelhääletamise perioodid sõltumata hääletamise meetodist. „Objektiivsema valimistulemuse saavutamiseks on parim, kui valimisperiood on võimalikult lühike ehk infoväli, milles valijad teevad oma otsused oleks ühtne,“ ütles Erki Savisaar, lisades, et eelhääletamine hakkab toimuma kuuendast kuni teise päevani enne valimispäeva.
Lisaks võetakse seadusemuudatusega kasutusele elektrooniline valijate nimekiri, mis suurendab hääletamisvõimalusi ning teeb valimised Eestis paremini korraldatavaks. „Uued ja paindlikumad lahendused on valijate seas oodatud ning kuna inimeste andmed on olemas elektrooniliselt, mitte paberkandjal, võib edaspidi hääletada ka väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda. Pabersedelil valimiseks võib minna oma valimispiirkonnas endale kõige sobivamasse valimispunkti,“ ütles Erki Savisaar.

Riigikogu liikme sõnul soovitakse pöörata senisest suuremat tähelepanu ka turvalisusele. „Digitaalsed lahendused on saanud igapäevaseks, kuid lisaks mugavusele ja lihtsusele peame tagama, et valimised oleksid ka turvalised ja usaldusväärsed. Turvalisus ei ole küsimus, mida saaks kuidagi seadusega lahendada – turvalisus on protsess, millega tuleb tegelda pidevalt. Siin on kaks peamist suunda: esiteks inimeste teadlikkuse tõstmine küberhügieeni küsimuses ning teiseks tehnilised lahendused. Näiteks võiks e-häälte lugemise süsteemi dubleerida,“ leidis Erki Savisaar.

Savisaarele jääb aga mõistmatuks Reformierakonna vastusseis seadusele. „Seni on oravad püüdnud jäta muljet, et nad on innovaatilised kuid selgub, et tegelikkus on hoopis midagi muud. Ollakse kinni vandes dogmades, püütakse üleeilsete tehnoloogiatega saavutada muutusi, mis lihtsalt ei ole võimalikud. Valitsuses olles rääkisid nad pidevalt e-riigi tähtsusest, kuid tänane vastuhääletus näitas nende tõelist meelsust,“ ütles Erki Savisaar.

Tagasiside