Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus võeti täna vastu seadus, millega luuakse paindlikum regulatsioon kinnisasjade avalikes huvides omandamisele, vähendatakse bürokraatiat ning võimaldatakse maksta kinnisvaraomanikele suuremaid hüvitisi.

„Kui seni oli valikus vaid väljaost turuhinnaga vabatahtlikult või sundkorras, siis seaduse jõustumise järel on võimalik maaomanikele pakkuda erinevaid lisavõimalusi kinnisasja võõrandamiseks. Näiteks saab tulevikus müümise asemel vahetada kinnisasja võrdväärse vastu kusagil läheduses või kasutada ümberkruntimist,“ ütles Erki Savisaar. Ta lisas, et viimane peaks enim huvi pakkuma põllupidajatele ja metsamajandajatele, kes tihti ei ole rahalisest kompensatsioonist huvitatud.

Samuti nähakse Riigikogu liikme sõnul maaomanikele ette täiendavaid soodustusi ja hüvitisi, et pakkuda neile kinnistu eest väärilist tasu. „Maaomanikega kokkuleppe saavutamisel lisandub motivatsioonitasu 20 protsenti kokkulepitud hinnast. Alampiiriks on määratud 0,8-kordne ning ülempiiriks 50-kordne keskmine bruto kuupalk. Motivatsioonitasu ei saada juhul, kui kinnisasi läheb sundvõõrandamiseni,“ sõnas Erki Savisaar.

„Kui riik vajab kinnistust vaid väga väikest lõiku, mille turuväärtus on marginaalne, siis pakutakse maaomanikele edaspidi kiirmenetlust. Kinnistu hindamist läbi ei viida ning tasu on seotud eelmise aasta keskmise palgaga,“ sõnas Erki Savisaar, lisades, et näiteks käesoleval aastal on sellise kiirmenetluse pakkumine 1303 eurot. Sisuliselt saavad inimesed kiirmenetluse käigus turuhinnast oluliselt suurema kompensatsiooni.

„Ma loodan väga, et need lisandunud võimalused muudavad valduse üleandmise senisest mõistlikumaks ja inimsõbralikumaks, suurendades sellega ühiskonna turvatunnet ja ühtsust,“ lisas Erki Savisaar lõpetuseks.

Tagasiside