Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seadus, millega vähendatakse energiamahukate ettevõtete kulusid elektrienergiale. Aktsiisi vähendatakse ligi 9 korda ehk 4,47 euro pealt 0,5 euroni megavatt-tunni kohta.

Keskerakondlasest Riigikogu liikme Erki Savisaare sõnul on paljudes meie naaberriikides sellised soodustused juba loodud. „Hetkel on Eesti tööstusettevõtjad naaberriikides tegutsevate ettevõtetega võrreldes ebasoodsamas konkurentsiolukorras. Näiteks 2016. aasta teise poolaasta seisuga oli Eurostati andmetel Soome tööstustarbijale elekter 23% ja Rootsi tööstustarbijale 36% soodsam kui Eesti tööstustarbijale. Nii head lõpphinda me kindlasti tagada ei suuda, kuid see seadusemuudatus suurendab oluliselt Eesti energiamahukate ettevõtete konkurentsivõimet,“ sõnas Erki Savisaar. Ta lisas, et investorid jälgivad, millistesse riikidesse on mõistlik investeeringuid viia ning hetkel on Eesti kõrgete energiamaksude tõttu kaotanud mitmeid potentsiaalseid investeeringuid, mis on läinud Eesti asemel nii Rootsi kui ka Austriasse.

Riigikogu majanduskomisjoni kuuluva Erki Savisaare sõnul võimaldatakse soodusaktsiisiga elektrienergiat ettevõtetele, kelle energiavajadused on väga suured, eeskätt töötlev tööstus kuid ka infotehnoloogia alane tegevus nagu näiteks suured serveripargid ja andmeaidad. „Need on sektorid, kus elekter on oluliseks sisendiks ning seetõttu üheks peamiseks kulude allikaks. Näiteks 2015. aastal tarbisid statistikaameti andmetel Eesti töötleva tööstuse ettevõtted 2045 GWh elektrienergiat, mis moodustas 30% kogu riigi tarbitud elektrist. Eestis on selliseid potentsiaalseid ettevõtteid ligi 240, nii puidu- ja metallitööstused kui ka suured serveripargid,“ ütles Savisaar.

„Esimestel aastatel energia aktsiisivabastuse loa taotlejaid suurel hulgal ei tule, sest ettevõtte energiajuhtimissüsteem peab olema efektiivne ja energiat säästev vastates standardile ISO 50001, mille taotlemisega on ettevõtjad alles alustanud,“ lisas Erki Savisaar lõpetuseks.

Tagasiside