Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna aseesimees ja Riigikogu fraktsiooni liige Enn Eesmaa rõhutas 2014. aasta riigieelarve arutelul, et majanduse pidurdumine ja ebaselged majandustrendid sunnivad küsima, kas riigieelarve eelnõu on muutunud olukorrale vastav ja seega adekvaatne.

„Iga riigieelarve koostamine on kuid kestev protsess ning dokument loomulikult ise muutustes elav ja arenev. Täna on teada, et Eesti majandusel pole kaugeltki parimad ajad,“ rääkis Eesmaa, „olukorra teeb keeruliseks see, et meie majandus on headel aegadel kasvanud võrreldes teistega kiiremini, halval ajal aga samas proportsioonis langenud. Kahjuks käib sama ka jooksevkonto kohta, kus mitmesaja miljoni suurune pluss moondus aastaga niisama suureks miinuseks.“

Eesmaa tsiteeris Riigikontrolli aastaaruannet, kus öeldi välja, et Eesti ei saa rohkem olulisi valikuid ega otsustavaid otsuseid edasi lükata. „Riigikontroll on tõdenud, et terviklikku ja süsteemset kava elu edendamiseks pole koalitsioonil olnud. Riigi eelarve on aga kindlasti selle arengukava osa, ehk isegi otsustav osa. Paraku on raske ette näha, et Eestist lahkujate arv hulk järgmise aasta eelarvet analüüsides väheneb.“

„Sotsiaalvaldkonna ja tervishoiu rahastamine on jätkuvalt nigel, isegi Euroopa Liidu keskmisele jääme alla ligi kaks korda. Halb on see, et Eesti riigieelarve ja ka seletuskiri sisaldavad üha vähem teavet selle mõistmiseks ja analüüsiks. Mõne aastaga on riigieelarve seletuskiri kahanenud pea kolm korda,“ lisas Enn Eesmaa.

Riigikogulane märkis, et Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepanekud on selged ja arusaadavad, prioriteedid on teada ning just nendele 2014. aasta riigieelarve aruteludes ka rõhutakse.

Tagasiside