Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seaduseelnõu, mille tulemusel saab Eesti Euroopa Parlamendis ühe koha juurde seoses Ühendkuningriigi lahkumisega Euroopa Liidust.

Põhiseaduskomisjoni kuuluva Tiit Teriku sõnul on Ühendkuningriigi lahkumisprotsessi ümber veel küllaltki palju segadust, kui aga välja astumine on jõudnud reaalsete sammudeni, saab Eesti Euroopa Parlamenti ühe liikme juurde. „Kuni Brexiti protsess pole veel lõpuni viidud saab Brüsselis Eestit esindada vaid 6 liiget, 7 parlamendiliiget hakkavad oma kohustusi täitma alles pärast seda, kui kõik Ühendkuningriigist Euroopa Liidust lahkumisega seotud formaalsused on täidetud,“ sõnas Tiit Terik.

Riigikogu liikme sõnul tuleneb seadusemuudatus ennekõike Ühendkuningriigi lahkumisega Euroopa Liidust, kuid vajab sellegipoolest teiste liikmeriikide reageerimist. „Brexiti protsess mõjutab ka Eestit, sest kehtivad seadused on vaja toimuvaga vastavusse viia. Samuti on eelnõus sees punkt, mille tulemusel ei pea tulevikus kohtade ümberjaotamise korral asuma kodumaal taaskord seadust muutma,“ sõnas Tiit Terik.

Euroopa Liidu liikmesriigid otsustasid, et Ühendkuningriigist 73 vabaks jäänud kohast 46 mandaati jäetakse reservi, ülejäänud kohad jagatakse ära teiste liikmesriikide vahel. Lisaks Eestile saavad ühe mandaadi juurde ka Poola, Rumeenia, Rootsi, Austria, Taani, Slovakkia, Soome ja Horvaatia. Viis kohta saavad juurde Hispaania ja Prantsusmaa, kolm kohta Holland ja Itaalia. Iirimaa saab Euroopa Parlamendis juurde kaks kohta.

Tagasiside