Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riik pakub edaspidi võimalust sõlmida keeleõppeleping vähemalt viis aastat Eestis seaduslikul alusel elanud inimestel, kes vastavad põhilistele kodakondsuse taotlemise tingimustele ja kes soovivad taotleda Eesti kodakondsust.

„Riik on inimese ja mitte inimene riigi jaoks,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Oudekki Loone. „Kui riik nõuab kodakondsuse omandamiseks Eesti keele oskust, siis peab ta alalistele elanikele selle omandamise võimalikuks tegema.“

Loone sõnul peab riik üksikisikult midagi nõudes, tagama ka sellele isikule võimalused ja vahendid nõudmist tegelikult täita. „Kuni kodakondsuse saamise eelduseks on eesti keele oskus, siis riik peab tagama, et soovijad sõltumata oma sissetulekust või elukohast, saaksid reaalselt seda keelt õppida, riik peab tagama ka olukorra, et ka töötaval inimesel oleks reaalselt vaba aega keelekursustel osaleda,“ ütles Loone.

Loone loodab, et see seadus laiendab paljude inimeste võimalust keelekursustel osaleda ning toob meile juurde kodanikke, kes on motiveeritud ühiskondlikus elus osalema ning kellel on ka selleks vajalikud tööriistad, näiteks eesti keele oskus igapäevaseks eluks vajalikul tasemel.

Seadusega laiendatakse eesti keele õppimise võimalusi Eesti kodakondsuse soovijatele. Lepingu kohaselt võimaldatakse lepingu sõlminud inimestele ühekordset tasuta eesti keele õpet nulltasemelt kuni iseseisva keelekasutaja tasemeni B1.
Leping loetakse täidetuks, kui inimene on esitanud Politsei- ja Piirivalveametile taotluse kodakondsuse omandamiseks. Eesti keele kursustel osalemiseks makstakse lepingu sõlminud inimesele õppepuhkusel oldud päevadel keelekursustel osaletud kordade eest keeleõppehüvitist tema keskmise palga alusel 20 kalendripäeva eest. Hüvitise arvutamise ülemmäär on Statistikaameti poolt viimati avaldatud Eesti aasta keskmine brutokuupalk.

Keeleõpet hakkab korraldama Sisekaitseakadeemia. Keeleõppelepingute sõlmimisega on plaanitud alustada 2019. aasta jaanuarist.
Riigikogu võttis täna vastu valitsuse algatatud kodakondsuse seaduse täiendamise seaduse.

Tagasiside