Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna arupärimise sotsiaalminister Hanno Pevkurile meditsiiniõdede järjepidevast väljavoolust Eestist.

„Õdede Liit on juhtinud tähelepanu, et nii noore kui ka vanema generatsiooni meditsiiniõed eelistavad Eestis töötamise asemel lahkuda välismaale,“ selgitas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus, „õdede lahkumisest on saamas peatselt veelgi teravam probleem kui arstide lahkumisest.“

„OECD on juhtinud tähelepanu väikesele õdede suhtarvule Eestis, mistõttu jääb patsientidele pühendatav aeg minimaalseks. Kui näiteks Rootsis on 1000 elaniku kohta 18,9 õde ja hooldusõde ning Soomes 16,5, siis Eestis vaid 7,1,“ märkis Tuus.

Tuusi sõnul lahkub Eestist aastas rohkem meditsiiniõdesid kui neid juurde koolitatakse. „2010. aastal võttis Terviseametist dokumendid välja 201 õde, samas kui diplomi sai vaid 150 inimest.“

Minister peab vastama järgmistele küsimustele: kuidas hindate olukorda, et Eestist lahkub täna rohkem õdesid, kui haridussüsteem neid juurde koolitada suudab ning ida olete ette võtnud, et õdede lahkumisele piir panna? Millal tõusevad meditsiiniõdede palgad tagasi vähemalt kriisieelsele tasemele?

„Lahkumise peapõhjuseks on madalad palgad, kehvad töötingimused ja  suur töökoormus. Lisaks noortele on nüüd hakanud ära minema ka vanem põlvkond,“ lõpetas Tuus.

Tagasiside