Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna majandusministrile Juhan Partsile arupärimise, milles soovitakse selgitust segasele olukorrale, mis kaasneb elektrituru avanemisega kodutarbijatele.

„Lisaks sellele, et elektri hind kasvab, kaasneb elektrituru avamisega ka hulk segadust elektripakkuja valimisel,“ selgitas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, „Eesti Energia, kes on siiani nautinud Eesti elektriturul monopoli, kaalub tavatarbijale alates järgmisest aastast fikseeritud hinnaga paketti pakkumist, mis kohustab klienti vähemalt kuus kuud ostma elektrienergiat Eesti Energialt ning sunnib loobuma õigusest sõlmida leping konkureeriva elektrimüüjaga.“

„Enamgi veel, klient on sunnitud maksma monopoliga sõlmitud lepingu varasema lõpetamise eest leppetrahvi,“ märkis Simson. „Eesti Energia põhjendab seda faktiga, et ettevõttel pole garantiid kliendile broneeritud elektri maha müümiseks – selle põhjal jääb mulje, et elekter on kaup, mis seisab kusagil laos riiulil.“

Simsoni sõnul soovivadki arupärijad teada, kuidas on Eesti Energia planeeritavad fikseeritud hinnaga tähtajalised lepingud kooskõlas avatud turu põhimõtetega.

Lisaks peab minister vastama järgmistele küsimustele: kuidas on tagatud kodutarbijate erapooletu teavitamine elektrituru avanemisest ning kui suur on teavituskampaania eelarve? Kui palju tõuseb kodutarbijate jaoks elektrihind prognoositavalt 1. jaanuaril 2013?

Keskerakonna fraktsioon algatas 14. mail Riigikogus seaduseelnõu, mis jõustumisel langetatakse elektrihinnale lisanduvat elektriaktsiisi 4,5 korda Euroopa Liidu poolt kehtestatud minimaalse määrani. Eelnõu eesmärgiks on leevendada hinnatõusu, mille toob endaga kaasa 2013. aasta üleminek täielikult avatud elektriturule.
 

Tagasiside