Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna peaministrile Andrus Ansipile arupärimise Eesti elanike madalast ostujõust.

„Valitsusliidu programmi esimeses lauses väidetakse, et valitsusliidu eesmärk on Eesti inimeste elatustaseme tõus,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni liige Heimar Lenk, „samas on hiljuti avaldatud ILO andmetele tuginev ostujõu tabel, milles Eesti jääb tahapoole näiteks nii Bosnia ja Hertsegoviinast, Makedooniast kui ka Türgist.“

Lengi sõnul andsid sarnase tulemuse ka Eesti Statistikaameti andmed. „Reaalpalk langes 2008. aasta IV kvartalist kuni 2011. aasta II kvartalini 11 kvartalit järjest. Kahe viimase kvartali reaalpalga kasv ei ole kindlasti seda tasandanud, mis tähendab, et Eesti elanike ostujõud on selgelt langenud. Seejuures sundkulutused ehk kulutused toidule ja eluasemele moodustasid eelmisel aastal leibkonna eelarvest 45%.“

„Seoses eeltooduga soovime peaministrilt vastust, miks valitsusliidu programmi esimeses lauses toodud eesmärgini pole siiani jõutud,“ märkis Lenk.

Peaminister peab lisaks vastama järgmistele küsimustele: millised on ILO andmete puudused, et need rahandusministrile ei sobi ning kuidas Teie antud uuringut kommenteeriksite? Milliste praktiliste meetmetega on valitsus suutnud tõsta viimase 3 aasta jooksul Eesti inimeste elatustaset? Millal jõuab Eesti inimeste ostujõud 2008. aasta IV kvartali tasemele? Kuidas edeneb Eesti viimine Euroopa viie rikkama riigi hulka?

Tagasiside